Regióny Prešova a Košíc dostanú moderné prímestské vlaky za 70 miliónov € z eurofondov


Dátum: 01.06.2021

Obrázok k aktualite Regióny Prešova a Košíc dostanú moderné prímestské vlaky za 70 miliónov € z eurofondov
Cesta vlakom na východe Slovenska bude komfortnejšia. Ministerka investícií Veronika Remišová schválila vyzvanie v objeme 70 miliónov eur na nákup 9 elektrických vlakových jednotiek, ktoré posilnia dopravu v prešovskom a košickom kraji.

„Moderná prímestská a regionálna vlaková doprava zohráva nezastupiteľnú úlohu pre tisíce ľudí, ktorí každý deň cestujú do práce či do školy v Košiciach a Prešove z priľahlých obcí. Ak chceme, aby ľudia viac využívali ekologickú železničnú dopravu, musí byť komfortná a spoľahlivá. Práve preto z eurofondov podporujeme modernizáciu železničnej osobnej dopravy v regiónoch,“ uviedla ministerka investícií Remišová, ktorej rezort plní úlohu koordinátora eurofondov.

V tomto prípade ide o 3. časť projektu Modernizácia vozového parku železničných koľajových vozidiel hradeného z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Vyhlasovateľom vyzvania je Ministerstvo dopravy a výstavby SR a oprávneným žiadateľom je Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.
Vďaka 70 miliónom € z európskych zdrojov sa na železničné koľaje na území prešovského a košického kraja dostane 9 nových elektrických jednotiek. Súpravy s  minimálne 300 miestami na sedenie budú premávať v prímestskej a v regionálnej železničnej doprave východoslovenského regiónu.

Konkrétne pomôžu zlepšiť kvalitu cestovania na úsekoch železničných tratí: Košice – Lipany – Plaveč, Košice – Trebišov a po elektrifikácii až po Humenné a úseky Košice – Michaľany – Čierna n/Tisou, Košice – Moldava n/Bodvou.

Nové súpravy nahradia opotrebované a poruchové viac ako 40-ročné vozidlá, ktoré nespĺňajú ekologické požiadavky a nevyhovujú kritériám pre komfortnú dopravu.
Nové prímestské a regionálne vlaky budú nízkopodlažné a prispôsobené na prepravu imobilných cestujúcich. Tiež budú mať nasledujúce parametre:

• rýchlosť jazdy až 160 km/hod
• 300 miest na sedenie
• klimatizácia
• WiFi pripojenie
• budú vybavené moderným informačným systémom (vizuálny/akustický)
• systém počítania cestujúcich
• kamerový systém
• umožnia prepravu bicyklov, kočíkov a nadrozmerných batožín
 
 

Skočiť na hlavné menu