Raši sľubuje vo využívaní eurofondov, že depresiu prijímateľov nahradí revolúcia v tejto oblasti


Dátum: 22.11.2023

Obrázok k aktualite Raši sľubuje vo využívaní eurofondov, že depresiu prijímateľov nahradí revolúcia v tejto oblasti
Nahradiť depresiu v eurofondoch revolúciou v ich využívaní sľubuje minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Zdôvodnil to sklamaním mnohých prijímateľov medzi firmami, samosprávami či občianskymi združeniami, pretože dostávajú korekcie financovania projektov ohrozujúce ich existenciu.

„Chceme presunúť čo najviac financií do eurofondov v objeme, aký len bude možný, ale v hlavne v objeme, aký dokážu samosprávy a naše regióny absorbovať. Chceme, aby o projektoch rozhodovali tí, ktorých sa týkajú,“ informoval v stredu počas prezentácie vládneho programu v rámci tohto rezortu Raši. Podľa ministra investícií by nemalo ísť len o dopytové výzvy, keď sa na malý objem peňazí prihlási desaťnásobne viac žiadateľov. Regióny by si mali z presunutých financií z eurofondov vybrať, na čo ich použijú. „A keď sa pre dané projekty rozhodnú, tak bude jasné, že prijímateľ peniaze aj reálne dostane. Nebude mať vyhodené prostriedky napríklad na prípravu projektu, pričom v mnohých prípadoch ohrozujú ekonomickú situáciu prijímateľov, teda našich miest a obcí,“ poznamenal Raši.

Potvrdil, že pripravujú výraznú zmenu vo verejnom obstarávaní. Minister tvrdí, že ho chcú robiť férovo, transparentne a presne tak, ako to vyžaduje Európska únia. „Európska únia dá limit, my chceme, aby naši starostovia, prijímatelia, občania, naše podniky mali také isté limity. Európska únia povedala, aká miera kontroly a byrokracie má byť, tak takú chceme urobiť,“ priblížil Raši. Ako podotkol, nechcú vytvárať podmienky na to, že eurofondy na Slovensku sú nečerpateľné aj preto, že sa cez verejné obstarávania a následnú byrokratickú kaskádu prijímatelia nevedia presekať. Od prvého dňa podľa ministra začali pracovať tiež na príprave mapy verejných investícií. Predstaviť ju chcú začiatkom budúceho roka alebo v jeho prvom polroku. Mestá a obce podľa veľkosti by tak mali vedieť, na aké projekty budú môcť čerpať prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti, eurofondov či dotácií. „A zároveň, aby každý jasne videl, čo v ktorej časti Slovenska chýba,“ dodal Raši.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu