R. Raši v Bruseli prezentuje výsledky premiérskeho summitu Priateľov kohézie


Dátum: 30.11.2018

Obrázok k aktualite R. Raši v Bruseli prezentuje výsledky premiérskeho summitu Priateľov kohézie
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši dnes na Rade pre všeobecné záležitosti k politike súdržnosti v Bruseli prezentuje výsledky včerajšieho bratislavského premiérskeho summitu Priateľov kohézie. Rada zasadá v piatok 30. novembra, členovia sa na nej budú venovať budúcim eurofondom po roku 2020.
 
Vicepremiér na zasadnutí predstaví spoločné vyhlásenie, ktoré dnes v Bratislave na summite prijalo 14 štátov. Krajiny, ktoré sú prijímateľmi eurofondov, v ňom vyjadrili volanie po zjednodušení a efektívnosti a po väčšej tematickej flexibilite. Rovnaké požiadavky pomenovali aj krajiny Vyšehradskej skupiny (V4), Bulharska a Chorvátska vo svojom spoločnom vyjadrení na ministerskom summite V4+4, ktorý sa konal 24. októbra v Bratislave. Krajiny tiež požadujú, aby sa audity a kontroly zameriavali viac na výsledok ako na dodržiavanie formalít, a nesúhlasia so zavedením pravidla N+2, čo znamená len dva roky na dočerpanie peňazí po skončení programového obdobia.
Vicepremiér Raši tiež bude prezentovať slovenský nesúhlas s výškou spolufinancovania projektov z eurofondov. Výška kofinancovania musí byt čo najnižšia, aby si europrojekty mohli dovoliť aj menšie obce a mestá. Slovensko tiež bude na Rade pre všeobecné záležitosti hlasom V4, ako aj ostatných Priateľov kohézie.

Pozn:
Skupina Priatelia kohézie voľne združuje krajiny, ktoré sú hlavnými prijímateľmi finančných prostriedkov politiky súdržnosti. Počet členov nie je stály, v súčasnosti je to 17 krajín. Hlavným cieľom skupiny je koordinovať pozície svojich členov.
 

Skočiť na hlavné menu