PSK zrealizuje v rámci spolupráce ENI projekty za 1,8 milióna eur


Dátum: 19.01.2021

Obrázok k aktualite PSK zrealizuje v rámci spolupráce ENI projekty za 1,8 milióna eur
Rekonštrukcie ciest, cyklistické trasy v Poloninách i svetelné znečistenie, spojenie predkov či vybudovanie archeoparku sú úspešné projekty, ktoré sa budú realizovať v najbližšom období v Prešovskom kraji s podporou európskych zdrojov v rámci cezhraničnej spolupráce ENI medzi Maďarskom, Slovenskom, Rumunskom a Ukrajinou (HUSKROUA). Na slovenskej strane sa dohromady preinvestuje takmer 2,4 milióna eur, z toho krajskej samospráve a jej organizáciám sa ujde 1,8 milióna eur. TASR o tom informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK).


Z 30 schválených projektov sa na území Prešovského kraja bude realizovať päť zámerov v celkovej hodnote takmer 4 milióny eur. "Zelenú dostali najmä projekty na severovýchode nášho kraja, na ktorý sa často zabúda. Verím, že s podporou európskych zdrojov sa nám podarí zlepšiť životné podmienky pre obyvateľov tohto regiónu, ale rovnako to priláka aj turistov," uviedol predseda PSK Milan Majerský.


Najúspešnejším je podľa Heilovej projekt Prezak 2 - Modernizácia cestného prepojenia medzi PSK a Ukrajinským transkarpatským regiónom – druhá fáza, ktorého hlavným partnerom je Správa a údržba ciest (SÚC) PSK. Na slovenskej strane bude zrekonštruovaná cesta druhej triedy v dĺžke 3,3 kilometra v úseku medzi priecestím Topoľa – Kolbasov a križovatkou Kolbasov - Ruský Potok.


Vihorlatská hvezdáreň sa v spolupráci s partnermi z Ukrajiny a Maďarska s projektom Karpatská hviezdna cesta zameria na problém svetelného znečistenia.


"Tretí projekt je zameraný na dve samostatné cyklistické trasy v susediacich regiónoch - Poloniny trail a Užansky trail. Na slovenskej strane bude vybudovaných 4,6 kilometra cyklotrás a päť prvkov drobnej infraštruktúry," priblížila Heilová.


Ďalším z podporených projektov je projekt obce Liptovská Teplička - Cesta predkov, ktorý má spojiť "stratené" rodiny.


"Úspešný bol aj projekt Spoločná kultúra v minulosti a dnes, kde hlavným partnerom je mesto Veľký Šariš. Jednou z plánovaných aktivít je otvorenie relaxačnej zóny spolu s Archeoparkom vo Veľkom Šariši a organizácia folklórneho festivalu a stredovekého trhu," dodala Heilová.
 
Zdroj: TASR
 
Skočiť na hlavné menu