PSK: Regionálne centrum odborného vzdelávania zlepší podmienky žiakov


Dátum: 16.02.2023

Obrázok k aktualite PSK: Regionálne centrum odborného vzdelávania zlepší podmienky žiakov
Regionálne centrum odborného vzdelávania vznikne v rámci Spojenej školy na Ulici Ľudmily Podjavorinskej v Prešove. Vo štvrtok sa tu uskutočnilo odovzdanie staveniska v rámci projektu Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Cieľom projektu je zriadenie centra pre elektrotechniku, a to vrátane prezentačného centra pre odborné vzdelávanie.

Projekt je financovaný zo zdrojov IROP v rámci iniciatívy dobiehajúcich regiónov CURI a zo zdrojov krajskej samosprávy
. Náklady na stavebné práce predstavujú 7,65 milióna eur a 1,3 milióna eur na materiálno-technické vybavenie. Vklad PSK z celkovej sumy je 2,3 milióna eur.

"Stredné odborné školstvo je dnes mimoriadne žiadané a samozrejme je obrovský dopyt investorov, zamestnávateľov po žiakoch, ktorí skončili stredné odborné školy. Strojárstvo a elektrotechnika sú odbory, ktoré sú výsostne žiadané," uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Krajské mesto potrebuje mať podľa jeho slov silnú strednú školu a dobre pripravené stredné odborné vzdelávanie, najmä odborné pracoviská.

"Regionálne centrum odborného vzdelávania budúcnosti má byť v podstate ako keby tréningové centrum pre tých, ktorí budú participovať na strednom odbornom vzdelávaní. Samozrejme, vždy to bude po diskusii so zamestnávateľmi, ktorí pôsobia alebo budú pôsobiť na území kraja," vysvetlil Majerský s tým, že stavba by mala byť zrealizovaná do budúceho roka.

V rámci projektu dôjde k prestavbe objektov a priestorov školy, ako aj haly na praktické vyučovanie a úpravy telocvične.

"Jednoznačne sa zlepší komfort, čo sa týka odborného vyučovania. V rámci budovy je pripravená kompletná rekonštrukcia sociálnych zariadení, šatní, sprchy, toaliet a podobne. Samozrejme, aj teplotný a svetelný komfort v jednotlivých dielňach odborného výcviku bude na relatívne vysokej úrovni," povedal riaditeľ školy Ján Holub a doplnil, že veľkým prínosom bude nové strojné vybavenie.

Škola ponúka dva strojárske a dva elektrotechnické odbory. V súčasnosti majú približne 515 žiakov. "Minulého roku sme hneď v prvom kole naplnili všetky voľné miesta, čo sa týka jednotlivých odborov," skonštatoval Holub.

"Ak vytvoríme kvalitné priestory a zariadime školu vybavením, tak v tomto regióne sa stane kvalitným centrom pre odborné vzdelávanie, na ktoré budú naviazané práve mnohí a kvalitní zamestnávatelia a takýmto spôsobom budú z nej vychádzať aj kvalitní absolventi s veľmi dobrým uplatnením na trhu práce," dodal vedúci oddelenia pre duálne vzdelávanie a praktické vyučovanie na odbore školstva Úradu PSK Miroslav Vaško.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu