Prvý úsek II. etapy obchvatu mesta Brezna vybudujú za viac ako 16 mil. eur


Dátum: 09.09.2020

Obrázok k aktualite Prvý úsek II. etapy obchvatu mesta Brezna vybudujú za viac ako 16 mil. eur
Výstavba 1. úseku II. etapy obchvatu mesta Brezno by sa mala začať už čoskoro. Ako vyplýva z údajov zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie, Slovenská správa ciest (SSC) už podpísala zmluvu s vysúťaženým dodávateľom na sumu 16 559 942,19 eura bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Pôvodná predpokladaná celková hodnota zákazky pritom bola 25 098 152,05 eura bez DPH.

Úspešným uchádzačom je spomedzi desiatich ponúk združenie spoločností SMS, a.s. z Banskej Bystrice a VIAKORP, s.r.o. zo Zvolena, ktoré predložilo najnižšiu sumu. „Účelom stavby je vybudovanie časti preložky cesty I/66 južným obchvatom mesta Brezno,“ uviedla SSC o zákazke s tým, že výstavbou preložky cesty až celej II. etapy sa vylúči tranzitná doprava z centra Brezna. „V meste sa tým zvýši priepustnosť dopravy, zníži sa hluk, emisie a zvýši sa bezpečnosť cestnej premávky.
Hlavným cieľom vybudovania II. etapy 1. úseku, spolu s I. etapou je odbremenenie centra mesta od tranzitnej, prevažne ťažkej nákladnej dopravy,“ dodali cestári s tým, že zákazka plánovaná na dva a pol roka je financovaná zo zdrojov Európskej únie cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra.

O obchvate mesta Brezno sa hovorí už 30 rokov. „Prvú etapu sme začali v roku 2015, podarilo sa ju dokončiť a môže sa pokračovať s výstavbou II. etapy,“ uviedol pre agentúru SITA primátor Brezna Tomáš Abel s tým, že veľká časť mesta je stále obmedzovaná a rušená hlavne kamiónovou dopravou, pričom v centre sú zničené budovy práve z tohto dôvodu. „Aj keď nám už pomohla I. etapa obchvatu, ktorá odbremenila centrum približne na 30 % od ťažkej dopravy, tak je potrebné pokračovať, aby tie negatívne vplyvy intenzívnej dopravy pominuli a aby sa zlepšila priechodnosť cez mesto a uľahčil sa aj život našich obyvateľov,“ doplnil Abel.


Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu