Prvé financie z plánu obnovy pôjdu pre deti zo znevýhodneného prostredia


Dátum: 24.09.2021

Obrázok k aktualite Prvé financie z plánu obnovy pôjdu pre deti zo znevýhodneného prostredia
Prvé finančné prostriedky z plánu obnovy a odolnosti, ktoré investuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, majú smerovať do účasti detí v školských kluboch detí (ŠKD), pomocných vychovávateľov v materských školách a do projektu doučovania žiakov. Ide o investície v celkovej sume 15 miliónov eur, informovalo o tom TASR tlačové oddelenie ministerstva.

Prvé financie z plánu obnovy sú zamerané hlavne na žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov ohrozených školským neúspechom. Naším cieľom je týchto žiakov podporiť od materskej až po strednú školu a pomôcť im tak uspieť," priblížil minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Vzhľadom na pozitívnu odozvu takýchto žiakov na ŠKD a na skutočnosť, že mnohé sociálne slabé rodiny si pobyt v nich nemôžu dovoliť preplácať, bude 2,2 milióna eur z celého balíka smerovať na preplácanie poplatkov súvisiacich so školskými klubmi. "Pre školy teda nepôjde o projekt, o ktorý by žiadali, ale o automatickú investíciu, ktorá bude pridelená na základe dodaných údajov," ozrejmil rezort.
  
MŠVVaŠ zároveň v novele školského zákona navrhuje znížiť počet žiakov v ŠKD na 26. Rezort tak má reagovať na "dlhodobé požiadavky vychovávateliek a vychovávateľov z praxe", ktorí požadovali zaviesť v školských kluboch detí maximálny počet žiakov. "Cieľom je odbremeniť personál, vytvoriť viac oddelení ŠKD s menším počtom detí, aby sa im mohli vychovávateľky lepšie venovať," uzavrelo tlačové oddelenie.

Zdroj: TASR 

Skočiť na hlavné menu