Projekt obnovy materskej a základnej školy v Karlovej Vsi zníži ich energetickú náročnosť


Dátum: 02.12.2021

Obrázok k aktualite Projekt obnovy materskej a základnej školy v Karlovej Vsi zníži ich energetickú náročnosť

Obnova materskej a základnej školy v bratislavskej Karlovej Vsi zníži ich energetickú náročnosť. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). „Ide o projekt komplexnej obnovy Materskej školy (MŠ) na Kolískovej ulici a Základnej školy (ZŠ) Alexandra Dubčeka, ktorá zníži energetickú náročnosť a zároveň prináša zelené opatrenia a podporuje zachovanie biologickej rozmanitosti," uvádza ministerstvo. Projekty sa realizujú vďaka nórskym fondom a programu LIFE spolufinancovaného MŽP SR.

S prvými prácami obnovy budov začala Karlova Ves koncom minulého roka. Zelená obnova MŠ bude hotová začiatkom roka 2022 a obnova ZŠ začiatkom roka 2023. „Celkové náklady obnovy budov sa odhadujú na viac ako 3 mil. eur, pričom z nórskych fondov pôjde zhruba 1,3 mil. eur a z programu LIFE 750-tisíc eur," uviedol rezort životného prostredia. Ostatné náklady pokrýva samospráva zo svojho rozpočtu a ďalších grantových schém.

Projekty hĺbkovej obnovy budov MŠ a ZŠ v pôsobnosti Karlovej Vsi majú podľa ministerstva slúžiť ako prototypový vzor obnovy podobných verejných budov na Slovensku. „Komplexná obnova znížila uhlíkovú stopu budovy o najmenej 60 percent a spotreby tepla aspoň o 65 percent," konštatuje MŽP SR s tým, že maximalizuje sa tiež využitie obnoviteľných zdrojov energie. Výrobe elektrickej energie pomôžu solárne panely umiestnené na streche budov.

Prehrievaniu budov zabráni účinná a prírode blízka zelená infraštruktúra. „Pôjde o vegetačné steny za pomoci popínavých rastlín a inštaláciu ochladzovacích vodných prvkov. Zelené fasády bude zavlažovať zachytená dažďová voda," vysvetľuje rezort. Vetranie a výmenu vzduchu v budovách zabezpečí ekologická rekuperácia vzduchu. „Unikátne riešenie navrhuje nasávanie čistého vzduchu z obnovených vnútorných átrií s vysadenou zeleňou, ktorá podporí zachovanie biodiverzity," dodáva ministerstvo,

Výsledkom projektu bude aj nové Komunitné vzdelávacie centrum pre klímu a biodiverzitu, ktoré bude prístupné pre verejnosť. Expozícia modelov a informačných panelov v átriu ZŠ bude na príkladoch znázorňovať dopady klimatickej zmeny a vysvetľovať opatrenia. „Rozbehnuté projekty, ktoré dnes realizujeme, nielenže radikálne znížia energetickú náročnosť budov, ale zároveň zlepšia klimatické a biodiverzitné prostredie. Zvýši sa tak komfort výučby a života našich detí, ako aj ostatných obyvateľov mestskej časti," uzavrela starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu