Projekt COVID MRK predĺžia, pomáhať bude marginalizovaným Rómom


Dátum: 15.10.2021

Obrázok k aktualite Projekt COVID MRK predĺžia, pomáhať bude marginalizovaným Rómom
Národný projekt (NP) COVID MRK, ktorý prostredníctvom terénnych asistentov pomáha v marginalizovaných rómskych komunitách zvládať epidemiologickú situáciu, bude pokračovať až do konca januára 2022. Predĺženie NP oznámila na sociálnej sieti splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková.

"Okrem nárastu počtu zaočkovaných obyvateľov MRK vnímame aj zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu. Nesmieme a nechceme prestať s intenzívnou prácou a šírením osvety v týchto lokalitách. Aj z tohto dôvodu sme požiadali o predĺženie národného projektu v zapojených obciach," vysvetlila.

Pripomenula, že terénni asistenti v tomto projekte pomáhajú približne 15.000 obyvateľom MRK, venujú sa osvete, poradenstvu, pomáhajú aj s registráciou na očkovanie či zaobstaraním liekov. "Zvládli sme karanténu vo viac ako 50 lokalitách a darí sa nám predchádzať vzniku nových, preškolili sme pomáhajúce profesie v 363 obciach, aby vedeli zmierňovať obavy a strach z očkovania," dodala Bučková.

Realizácia NP COVID MRK sa začala 15. októbra 2020, mala trvať rok, teda piatkom skončiť. Schválená alokácia pre tento projekt bola vo výške 5.698.319,76 eura.

"Na pokračovanie projektu nebudú zvýšené prostriedky, len sa dočerpajú zdroje z už schválenej alokácie," doplnil Michal Šľachta z kancelárie splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu