Priority plánu obnovy aj pre VÚC sú sociálne služby, železnice a dane


Dátum: 08.12.2020

Obrázok k aktualite Priority plánu obnovy aj pre VÚC sú sociálne služby, železnice a dane
Prioritami v pláne obnovy, na ktorých sa zhoduje vláda a predstavitelia vyšších územných celkov (VÚC), by mali byť najmä sociálne služby, železnice a dane. Uviedol to podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger(OĽANO) po rokovaní s predstaviteľmi Združenia samosprávnych krajov SK8.

"Diskusia bola veľmi konštruktívna a plodná. Obsiahli sme niekoľko oblastí a som rád, že sme našli zhodu pri viacerých oblastiach, kde vidíme dôležitosť VÚC pri implementácii plánu obnovy. Najčastejšími vecami, ktoré zaznievali, boli sociálne služby a dlhodobá starostlivosť, ktorá úzko súvisí so zdravotníctvom a VÚC," priblížil minister financií.

Podľa Hegera ďalšou dôležitou oblasťou spoločnej diskusie boli železnice, kde podľa neho nachádza Ministerstvo financií (MF) SR s VÚC "spoločnú reč a prienik". "A aj v komunikácii s Európskou komisiou vidíme dôraz na prímestskú železničnú dopravu. Veľmi dôležitou oblasťou, o ktorej sme hovorili a ktorá bude predmetom v budúcom roku, bol daňový mix," povedal Heger.

Podľa predsedu SK8 Jozefa Viskupiča z 32 identifikovaných oblastí našli VÚC zatiaľ predbežnú zhodu s MF SR v 18 z nich. "Viaceré však potrebujú ďalšiu diskusiu, pretože sa týkajú napríklad zníženia dane z práce, čo je jediný zdroj príjmu samosprávnych krajov," poznamenal Viskupič.
 "My sme za všetky regióny adresovali štyri základné priority, na financovanie ktorých využijeme zdroje z plánu obnovy, a to je najmä rozšírenie kapacít sociálnych služieb, modernizácia stredných škôl, obnova kultúrnych pamiatok, do ktorých sa roky neinvestovalo, ako aj  rekonštrukcia ciest 2. a 3. triedy," dodal Viskupič.​


Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu