Prioritou Petra Balíka na čele MIRRI SR je dočerpanie eurofondov a vypísanie nových výziev z Programu Slovensko


Dátum: 15.05.2023

Obrázok k aktualite Prioritou Petra Balíka na čele MIRRI SR je dočerpanie eurofondov a vypísanie nových výziev z Programu Slovensko
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR od dnes vedie Peter Balík. Ako člena úradníckej vlády premiéra Ľudovíta Ódora ho vymenovala do čela rezortu investícií a informatizácie prezidentka SR Zuzana Čaputová.
 
„Na MIRRI SR som mal doteraz na starosti prípravu časti nových eurofondov v rámci Fondu na spravodlivú transformáciu a prípravu strategických investícii pre Slovensko. Som pripravený odovzdať všetky svoje skúsenosti a vedomosti pre stabilizáciu aktuálnej situácie a na posun Slovenska vpred. Ako krajina stojíme pred veľkou výzvou – zabrániť prepadnutiu eurofondov, naštartovať čerpanie nových fondov EÚ a pomôcť zvýšiť kvalitu života ľudí v regiónoch. Nebude to ľahké, pretože si pred sebou tlačíme problémy a investične dlhy, ktoré nám tu zanechali vlády za uplynulé dve desaťročia. Som však presvedčený, že Slovensko na to má. Spravím zo svojej pozície – hoci to bude veľmi krátka misia – všetko pre to, aby sme eurofondy zachránili. Budeme aktíve načúvať potrebám regiónov a úzko spolupracovať so samosprávami,“ uviedol Peter Balík.
                                                                                                                                          
Peter Balík prichádza do vedenia MIRRI SR z interného prostredia ministerstva. Bol generálnym riaditeľom Sekcie inovácií, strategických investícií a analýz (HUB) MIRRI SR. V rámci sekcie riadil aj tím analytikov ministerstva – Inštitút digitálnych a rozvojových politík. Zodpovedal taktiež za Mechanizmus spravodlivej transformácie (Fond spravodlivej transformácie, Plán spravodlivej transformácie), za Stratégiu výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR (RIS3), Plán obnovy pre Európu (RRP), ako aj za iniciatívu Catching-Up Regions Initiative. Zastrešoval aj projekt podpory rozvoja inteligentných miest a regiónov na Slovensku, inteligentnú mobilitu a inovačnú agendu.
 
Pred nástupom na MIRRI SR pôsobil napríklad v Európskej investičnej banke na oddelení inteligentného rozvoja, na politickej a ekonomickej sekcii Veľvyslanectva USA na Slovensku a tiež na Ministerstve hospodárstva SR ako riaditeľ odboru inovatívnej a digitálnej ekonomiky.

Skočiť na hlavné menu