Prešovský kraj zrekonštruoval 7 km cesty medzi Fijašom a Lomným


Dátum: 25.08.2022

Obrázok k aktualite Prešovský kraj zrekonštruoval 7 km cesty medzi Fijašom a Lomným
Modernizácia cesty medzi Fijašom a Lomným v okresoch Stropkov a Svidník je po vyše roku vo finále, zrekonštruovali tam sedemkilometrový úsek vrátane mosta a ďalších cestných objektov. Prešovský samosprávny kraj (PSK) pri obnove tejto dôležitej tepny napájajúcej sa na rekreačnú oblasť Domaša použil európske zdroje v celkovej výške približne 2,6 milióna eur, 95 percent šlo z fondov Európskej únie z programu Interreg. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová s tým, že práce sa začali v máji.

"Tento úsek si opravu naozaj vzhľadom na svoj stav vyžadoval, ale tiež most v obci Fijaš, priepusty aj priechody pre chodcov vo všetkých dotknutých obciach. Medzi Fijašom a Kručovom sme taktiež sanovovali oporný múr a zosuv. Všetky práce sme stihli zrealizovať približne v priebehu jedného roka," priblížil predseda PSK Milan Majerský. Vďaka modernizácii sa podľa neho zvýši bezpečnosť i komfort vodičov.

V rámci stavebných prác sa na ceste II/556 odstránilo zosuvné územie, došlo k úprave priepustov na vyše šiestich kilometroch (km), rekonštrukcii mostného objektu v obci Fijaš a sanácii oporného múru medzi Fijašom a Kručovom na 135 metrov dlhom úseku. Na úseku sa položil nový asfaltový koberec, vybudovala sa tiež obojstranná autobusová zastávka, zmodernizovali priechody pre chodcov a bezpečnostné zariadenia.

Hlavným cieľom modernizácie cesty bolo prispieť k zvýšeniu cezhraničnej mobility a dostupnosti severovýchodnej a východnej časti Prešovského kraja na TEN-T koridor – cestu E371. Táto cesta ako súčasť budúcej rýchlostnej cesty R4 zabezpečí podľa kraja dostupnosť a prepojenie regiónu so susednou Poľskou republikou, ako aj najvýznamnejšou a súčasne aj najdlhšou slovenskou diaľnicou D1.  

Krajská samospráva od roku 2018 v stropkovskom regióne zmodernizovala takmer 36 kilometrov ciest a 11 mostných objektov za 6,1 milióna eur, v okrese Svidník 75 kilometrov a deväť mostných objektov celkovo za 9,6 milióna eur.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu