Prešovský kraj začal v pohraničí modernizovať cesty za viac ako 10 miliónov eur


Dátum: 09.10.2017

Obrázok k aktualite Prešovský kraj začal v pohraničí modernizovať cesty za viac ako 10 miliónov eur
Prešovský samosprávny kraj (PSK) získal na niekoľko cestných projektov dotáciu v celkovej výške cez 10 miliónov eur. Projekty bude realizovať v rámci cezhraničnej slovensko-poľskej spolupráce. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

      S Malopoľským vojvodstvom sa v okresoch Prešov a Bardejov budú revitalizovať viaceré úseky v hodnote takmer 3,5 milióna eur. Kraj začal v týchto dňoch realizovať projekt Modernizácia cestného spojenia Prešov – Bardejov - Gorlice z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovenská republika 2014–2020. Vedúcim partnerom je Malopoľské vojvodstvo, projektovým partnerom Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja. Z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) ide na projekt takmer 6 miliónov eur, čo tvorí 85 percent celkových výdavkov projektu. Z dotácie sa na slovenskej strane preinvestuje približne 3,5 milióna eur. Zvyšných desať percent pôjde zo štátneho rozpočtu SR a päť percent zo zdrojov PSK.

      Na slovenskej strane sa zmodernizuje 8,6 kilometra ciest a na poľskej strane 12,4 kilometra, čím sa zlepší priame spojenie v prihraničnom území. Na slovenskej strane je naplánovaná rekonštrukcia cesty II/545 v troch úsekoch a to Raslavice – Janovce, Bardejov – Kľušov a Regetovka – Becherov. Súčasťou projektu je tiež oprava dvoch mostných objektov.

      Práce na cestách prinesú aj dočasné obmedzenia dopravy na úsekoch cesty II/545, kde bude doprava riadená svetelnou signalizáciou s usmernením do jedného jazdného pruhu. Rekonštrukcia mostu v Raslaviciach si vyžiada približne na dva mesiace úplné uzatvorenie cesty v smere Raslavice – Janovce. Obchádzková trasa povedie cez obce Kľušov – Hertník – Fričkovce – Osikov - Raslavice.

      PSK v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovenská republika 2014–2020 realizuje aj ďalšie dva veľké projekty. Prvým je Rozvoj cestnej infraštruktúry Snina – Medzilaborce – Krosno s rozpočtom 3,4 milióna eur, v rámci ktorého sa revitalizujú úseky Medzilaborce – Palota, Čabalovce – Hostovice v dĺžke 12,3 kilometra. Ďalším projektom je Modernizácia cestného spojenia Snina – Medzilaborce – Krosno za 3,3 milióna eur, ktorý sa týka ciest Miroľa – Staškovce, Makovce – Staškovce v dĺžke 8,7 kilometra.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu