Prešovskí cyklisti môžu naplno využívať všetky cykloprístrešky


Dátum: 30.06.2020

Obrázok k aktualite Prešovskí cyklisti môžu naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň alebo na celý rok na mestskom úrade. Ako pre TASR uviedol hovorca mesta Vladimír Tomek, osem cykloprístreškov, ktoré sa nachádzajú na rôznych miestach, prešlo v uplynulom období testovacou fázou.
      "Elektronický systém v týchto zariadeniach sme nastavili tak, aby bola zabezpečená ich nepretržitá prevádzka. Ostrá prevádzka v praxi znamená, že svoj bicykel si môžu ľudia uskladniť alebo vyzdvihnúť v prístrešku kedykoľvek - 24 hodín denne," povedal Tomek.
      Cykloprístrešky boli dokončené minulú jeseň ako pokračovanie projektu Central MeetBike. Cyklisti si môžu svoje bicykle zaparkovať v ktoromkoľvek z nich v rôznych častiach mesta. Do jedného prístrešku je možné uložiť 16 až 28 bicyklov a v každom z nich je jeden servisný stojan.
      "Aj takýmto spôsobom sa nám darí zvyšovať atraktivitu cyklistickej dopravy v meste Prešov. Prístrešky pre bicykle poskytnú komfort pre všetkých ľudí, ktorí si potrebujú bezpečne a rýchlo odložiť svoj bicykel," uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
      Miesta, kde sa tieto zariadenia nachádzajú, boli podľa Tomeka vybrané na základe požiadaviek obyvateľov. "Jeden cykloprístrešok mal pôvodne vyrásť aj na Jarkovej ulici, avšak z dôvodu jej prebiehajúcej rekonštrukcie sme ho presunuli k Prešovskej univerzite, kde vďaka tomu majú študenti k dispozícii až dva prístrešky," vysvetlil.
      Cykloprístrešky sú vybavené solárnymi panelmi s osvetlením, kamerovým systémom a elektronickým uzamykaním. Čip si cyklisti môžu zapožičať v Klientskom centre v budove mestského úradu na Jarkovej ulici 26.
      Projekt s názvom Kryté parkovacie zariadenia pre bicykle v meste Prešov bol zrealizovaný prostredníctvom nenávratného finančného príspevku z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Vybudovanie ôsmich cykloprístreškov stálo 286.450,25 eura. Spolufinancovanie mesta bolo vo výške piatich percent.​
 
Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu