PREŠOV: Kraj modernizuje vyše 40 stredných škôl za 8,5 milióna eur


Dátum: 05.09.2017

Obrázok k aktualite PREŠOV: Kraj modernizuje vyše 40 stredných škôl za 8,5 milióna eur

Na vyše štyridsiatich stredných školách a školských zariadeniach Prešovského kraja roba opravy a rekonštrukcie. Prešovský samosprávny kraj na tento účel vyčlenil zo svojho rozpočtu viac ako 5,8 milióna eur. Ďalších takmer 2,7 milióna eur získal z eurofondov.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, medzi najväčšie investičné akcie patrí rekonštrukcia školy v prírode v Tatranskej Lesnej za takmer 1,3 milióna eur. Jediné zariadenie tohto druhu v správe krajskej župy prejde kompletnou premenou, zmení sa ubytovacia časť a budovu celkovo zmodernizujú. Zrevitalizuje sa aj Stredná odborná škola na Garbiarskej ulici v Kežmarku za približne 440-tisíc eur. Odstránia tu viaceré poruchy vrátane zatekajúcej strechy a hlavná budova sa bude zatepľovať. Podobná investícia sa rozbehla v Spojenej škole v Sabinove spolu s internátnou časťou, kde sa rekonštruuje kotolňa, obvodový i strešný plášť, rozvody a vzduchotechnika. Náklady sú 411-tisíc eur. Investícií do modernizácie škôl s dôrazom na úsporu energií je však v kraji viacero. Rekonštrukciami takto prejdú napríklad aj SOŠ technická v Poprade (238 tis. eur), SPŠ v Snine (228 tis. eur), SOŠ technická vo Svidníku (222 tis. eur), Stredná zdravotnícka škola v Prešove (166 tis. eur), SOŠ dopravná v Prešove (163 tis. eur), SOŠ Kušnierska brána v Lipanoch (145 tis. eur), SOŠ Horný Smokovec (82 tis. eur) či Spojená škola v Bardejove (72 tis. eur). Systémové poruchy sa budú odstraňovať aj na gymnáziách v Humennom (232 tis. eur), Bardejove (193 tis. eur) a v Lipanoch (153 tis. eur).

Opravy čakajú aj viaceré telocvične a školské areály. S novou sedlovou strechou na telocvični môže počítať Stredná odborná škola v Starej Ľubovni, kde je vyčlenených 300-tisíc eur. Rekonštrukciou už prechádza telocvičňa v SOŠ vo Svite za takmer 175-tisíc eur a športový stánok s posilňovňou i areálom za 83-tisíc eur opravuje Hotelová akadémia J. Andraščíka v Bardejove. Pri SPŠ elektrotechnickej v Prešove vznikne dokonca nový outworkový park. V župných školách sa zmodernizujú aj odborné učebne a doplní strojné vybavenie. Zriaďovateľ poskytol na tento účel financie napríklad hotelovým akadémiám v Humennom a Prešove, SOŠ technickej vo Svidníku ako aj Spojenej škole Ľ. Podjavorinskej v Prešove, na ktorej sa pred začiatkom školského roka museli vysporiadať aj s následkami júlovej veternej smršte, pri ktorej strhlo strechu na budove školy. Ako informoval riaditeľ školy Anton Muška, škoda presiahla 100-tisíc eur. „Časť krovu museli vybrať a dať nový. Vybrať museli aj krytinu, ktorú zničili padajúce dosky. Na triedach a učebniach škody neboli veľké, opraviť omietku a vymaľovať bolo potrebné dve triedy,“ uviedol. Škody škola pokryje z poistky, zvyšok potrebných peňazí uhradí krajská samospráva.

Kraj zo svojho rozpočtu vyčlenil na modernizáciu školských zariadení vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti na tento rok investície vo výške 5,8 milióna eur. Ďalších 2,7 milióna eur získal kraj z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Rekonštrukcie sa pritom zameriavajú na zníženie energetickej náročnosti budov a sú financované z eurofondov s päťpercentnou účasťou krajskej samosprávy. Investície sa aktuálne týkajú štyroch školských objektov – Gymnázia vo Vranove nad Topľou, Strednej odbornej školy v Sabinove a školských internátov na Karpatskej ulici v Poprade a pri Strednej priemyselnej škole v Bardejove.

Prešovský samosprávny kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 76 stredných škôl a štyri školské zariadenia. Na oblasť vzdelávania ročne vynaloží viac ako 80 miliónov eur. Vlani smerovalo na investície 4,3 milióna eur, ďalšie vyše tri milióny eur na bežné opravy, štandardnú údržbu a riešenie havarijných stavov.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu