Predstavitelia metropolitných regiónov diskutovali v Bruseli o budúcnosti kohéznej politiky


Dátum: 02.03.2023

Obrázok k aktualite Predstavitelia metropolitných regiónov diskutovali v Bruseli o budúcnosti kohéznej politiky
Predstavitelia metropolitných regiónov diskutovali v Bruseli o budúcnosti kohéznej politiky. Ako informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, v stredu 1. marca sa v Bruseli uskutočnila Konferencia Metropolitan regions shaping transformation zameraná na úlohu metropolitných regiónov v procese environmentálnej a digitálnej transformácie a ich postavenie v rámci kohéznej politiky po roku 2027. Na konferencii sa zúčastnil predseda BSK Juraj Droba.

Juraj Droba vystúpil v rámci diskusie zameranej na postavenie a výzvy metropolitných regiónov v súčasnom (2021 – 2027), ale aj budúcom (2027+) programovom období politiky súdržnosti. „Zdôraznil, že metropolitné regióny čelia špecifickým výzvam v oblasti životného prostredia, udržateľnej dopravy či sociálnej inklúzie, ktoré musia byť adekvátne reflektované v rámci kohéznej politiky," uviedla Forman. Pripomenul aj úlohu miestnych a regionálnych orgánov, ktoré stáli v prvej línii pri zvládaní kríz.

Predseda BSK absolvoval tiež bilaterálne rokovanie s ministerkou pre európske a zahraničné záležitosti Bavorska Melanie Huml. Hlavnou témou rokovania bola spolupráca medzi spolkovou krajinou Bavorsko a Bratislavským krajom pri zdieľaní know-how v oblasti stredného odborného vzdelávania a budovania stredoškolských kampusov. „Bratislavský župan sa s bavorskou ministerskou dohodol na nadviazaní spolupráce medzi strednými školami zameranými na vinárstvo, ovocinárstvo, záhradníctvo a gastronomické služby," doplnila Forman.

Konferenciu organizovalo združenie nemeckých metropolitných regiónov v spolupráci so Zastúpením Bavorska pri EÚ v Bruseli. „Ministerka pre európske a zahraničné záležitosti Bavorska Melanie Huml a Jakob Richter a Christa Standecker zo Združenia nemeckých metropolitných regiónov vyzdvihli postavenie metropolitných regiónov v rámci EÚ a zdôraznili, že úspešnosť akejkoľvek transformácie je založená na partnerstvách a vzájomnej spolupráci," priblížila Forman.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu