Pre Európsky parlament bola CoFoE prioritou


Dátum: 23.06.2022

Obrázok k aktualite Pre Európsky parlament bola CoFoE prioritou
Pre Európsky parlament (EP) bola Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) veľkou prioritou, keďže je preň dôležitý názor občanov. V rozhovore pre TASR TV to uviedol vedúci kancelárie EP na Slovensku Robert Sermek.

"CoFoE bola skutočným vypočutím si názoru občanov. Občianske panely a takisto plenárne schôdze sa konali v našom sídle v Štrasburgu. Nielen logistická, ale aj politická podpora zo strany EP bola naozaj obrovská," uviedol Sermek. Konferenciu podľa neho výrazne podporovala aj Európska komisia (EK).

Súčasťou CoFoE bola aj viacjazyčná digitálna platforma na stránke futureu.europa.eu. Táto platforma bola jedným z kľúčových prvkov konferencie, pretože dala každému občanovi EÚ možnosť zapojiť sa do CoFoE v ktoromkoľvek z 24 úradných jazykov EÚ.

"Na platformu prišlo vyše 21.000 komentárov. Až 652.000 účastníkov rôznych podujatí sa tam zaregistrovalo. Uskutočnilo sa celkovo viac ako 6000 podujatí a na tej platforme prispievalo vyše 52.000 ľudí," spresnil Sermek.

Výsledné odporúčania boli 9. mája odovzdané najvyšším predstaviteľom európskych inštitúcií. Teraz sa bude musieť rozhodnúť, čo ďalej. EP podľa jeho slov podporuje zmenu zmlúv, čiže veľkú reformu EÚ.

"Europarlament už vyzval na zvolanie takzvaného konventu, pretože všetky odporúčania od občanov musí nejakým spôsobom spracovať politická úroveň. Zvolanie konventu podporuje tiež Európska komisia. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová sľúbila, že už v septembri počas prejavu o stave Únie prednesie prvé návrhy, ako ďalej postupovať," uviedol Sermek.

Vedúci kancelárie EP na Slovensku v TASR TV pripustil, že poslanci EP sú rozdelení v otázke otvárania zmlúv. Platí to aj medzi slovenskými europoslancami, pretože viacero návrhov sa dá zapracovať aj bez otvárania základných zmlúv. Avšak parlament ako celok otváranie zmlúv podporuje, uzavrel Sermek.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu