Práce na rekonštrukcii Malého kaštieľa v Snine napredujú


Dátum: 13.05.2021

Obrázok k aktualite Práce na rekonštrukcii Malého kaštieľa v Snine napredujú
Práce na rekonštrukcii takzvaného Malého kaštieľa v meste Snina, národnej kultúrnej pamiatky (NKP) evidovanej Pamiatkovým úradom SR ako Dom služobníctva, napredujú podľa plánu. Paralelne sa realizuje aj obnova časti historického parku susediaceho s NKP. Sninčania by sa z obnovených pamiatok mohli tešiť ešte tento rok, uviedol pre TASR zástupca zhotoviteľa projektu.
Snina_maly_kastiel_rekonstrukcia_02781228
"Predpokladáme, že by sme mohli mať práce ukončené do septembra," povedal stavbyvedúci humenskej stavebnej spoločnosti Reinter, ktorá sa stala víťazom verejného obstarávania na realizátora prvých dvoch etáp obnovy historického centra mesta. Ako ozrejmil, na objekte Malého kaštieľa bolo potrebné vykonať statické zabezpečenie. "V strede budovy sú dva nosné múry, ku ktorým sú priskrutkované čelná stena a s ňou protiľahlá. Celé murivo sa tiež sťahuje betonárskou oceľou, viditeľné svorky budú skryté pod fasádou," priblížil s tým, že na vykonávané práce pravidelne dohliadajú aj pamiatkari. Potrebné bolo tiež vymeniť časť strešného krovu, keďže trámy už boli prehnité. Objekt Malého kaštieľa je už obohatený o priestory pod úrovňou terénu, ktoré majú slúžiť na prezentáciu a predaj lokálnej produkcie.

V rámci prvej etapy obnovy historického centra mesta, ktorú samospráva realizuje vďaka projektu cezhraničnej spolupráce programu ENI s rozpočtovým nákladom vo výške takmer 480.000 eur, sa rekonštruuje budova Malého kaštieľa. Počas druhej, ktorú zhotoviteľ vykonáva paralelne, sa obnoví časť historického parku. Ako stavbyvedúci priblížil, investície vo výške takmer 253.000 eur, ktoré mesto získalo z programu Interreg, majú slúžiť na skultivovanie bezprostredného okolia Malého kaštieľa, vybudovanie jazierka, altánku a peších komunikácií.

"Tu sa vybagrujú sutiny, ktorými bolo zahádzané pôvodné jazero, a novovybudované jazierko menšieho rozsahu sa sprístupní systémom chodníkov, aby bolo možné z dolnej terasy parku, ktorú ľudia poznajú najmä z podujatí Človek, pes a kôň, prejsť bezbariérovo k samotnému kaštieľu," ozrejmila pre TASR primátorka mesta Daniela Galandová. Ako doplnila, tretiu etapu, počas ktorej sa majú v parku sanovať "výnimočné" dreviny, bude mesto realizovať v rámci rozsiahleho projektu Snina – mesto pripravené na klimatickú zmenu, financovaného z Nórskych fondov.
  
Dom služobníctva postavený na začiatku 19. storočia rekonštruovali naposledy v 50. rokoch 20. storočia. Následne až do roku 1970 slúžila budova na vzdelávacie účely. Jej súčasná obnova má vychádzať z projektovej dokumentácie, ktorú pre mesto vypracovala spoločnosť Argo-PK ešte v roku 2013.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu