Pozícia Slovenska týkajúca sa čerpania financií z EÚ je jednoznačná


Dátum: 01.12.2020

Obrázok k aktualite Pozícia Slovenska týkajúca sa čerpania financií z EÚ je jednoznačná
Pozícia Slovenska týkajúca sa rozpočtu Európskej únie (EÚ) a fondu obnovy je jednoznačná a zdieľaná naprieč vládou a ústavnými činiteľmi. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti po rozhovore s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou.

Jourová prezidentku informovala o prebiehajúcich rokovaniach s Poľskom a Maďarskom, ktoré blokujú dlhodobý rozpočet Európskej únie (EÚ) a ozdravný plán po koronakríze v celkovej výške 1,8 bilióna eur. Výraznejší pokrok však rokovania zatiaľ nepriniesli a stále je otvorených niekoľko riešení. Čaputová podotkla, že záleží na ochote oboch krajín vybrať si cestu, ktorá čo najmenej poškodí ostatné krajiny EÚ.

"Spoločenstvo krajín V4, ktorého sme spolu s Českom, Poľskom a Maďarskom členmi, je spoločenstvom štyroch suverénnych štátov. Naše postoje koordinujeme v oblastiach, kde máme zhodu. Tam, kde zhodu nenájdeme, vystupujeme samostatne, ako je to aj v tomto prípade," poznamenala prezidentka.

Zodpovednosť a výhody z členstva v Európskej únii musia ísť "ruka v ruke", hovorí Čaputová. "Nezávislosť súdnictva, pluralita médií, boj s korupciou, funkčný systém bŕzd a protiváh v usporiadaní politickej moci sú princípy, na ktorých Európske spoločenstvo stojí," dodala.

Maďarsko a Poľsko vetovali dohodu o sedemročnom rozpočte Únie na roky 2021 - 2027 a tiež plán obnovy v hodnote 750 miliárd eur. Dôvodom bolo, že sa EÚ podarilo presadiť nový právny mechanizmus o previazanosti čerpania eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.
 
Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu