Popoludní sa v Štrasburgu začne posledné plenárne zasadnutie CoFoE


Dátum: 29.04.2022

Obrázok k aktualite Popoludní sa v Štrasburgu začne posledné plenárne zasadnutie CoFoE
Posledné plenárne zasadnutie Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) sa začne v piatok o 16.00 h SELČ v budove Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. TASR o tom informuje na základe vyhlásenia EP zverejneného na Twitteri.

Ako priblížili organizátori na oficiálnej webovej stránke CoFoE, toto v poradí siedme plenárne zasadnutie konferencie otvoria spolupredsedovia jej výkonnej rady.

Účastníci schôdze, ktorá potrvá do soboty, si následne vypočujú znenie konečného súboru návrhov, ktorý je výsledkom práce deviatich pracovných skupín, ako aj názorové postoje EP, Európskej komisie, Európskej rady a národných parlamentov. Svoje postoje k jednotlivým návrhom potom vyjadria aj zúčastnení občania.

"Svet sa rýchlo mení a aj EÚ potrebuje zásadnú aktualizáciu," napísal v piatok na Twitteri belgický europoslanec Guy Verhofstadt, ktorý na CoFoE zastupuje Európsky parlament (EP). Dodal, že na účastníci konferencie majú "veľa energie a nápadov, aby bola EÚ efektívnejšia, demokratickejšia a bližšie k občanom."

Spomínaných deväť pracovných skupín spísalo odporúčania pre budúce smerovanie EÚ v nasledujúcich oblastiach: klimatické zmeny a životné prostredie; zdravie; silnejšie hospodárstvo, sociálna spravodlivosť a zamestnanosť; EÚ vo svete; hodnoty a práva, právny štát a bezpečnosť; digitálna transformácia; európska demokracia; migrácia; vzdelávanie, kultúra, mládež a šport.

Posledným plenárnym zasadnutím sa blíži ročný proces k svojmu záveru. Deviateho mája v Štrasburgu výkonná rada konferencie odovzdá predsedom inštitúcií EÚ záverečnú správu.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu