Pomoc z iniciatívy Catching-up Regions ocenili tri zapojené kraje


Dátum: 14.06.2022

Obrázok k aktualite Pomoc z iniciatívy Catching-up Regions ocenili tri zapojené kraje
Podporu pre tzv. dobiehajúce regióny v rámci európskej iniciatívy Catching-up Regions (CuRI) ocenili zapojené kraje Prešovský, Banskobystrický a Košický samosprávny kraj (KSK). Stalo sa tak na konferencii v Košiciach na záver tretieho ročníka iniciatívy na pomoc najmenej rozvinutým regiónom.

Predstavitelia krajov, Európskej komisie (EK), Svetovej banky a Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR na nej diskutovali o úspešných projektoch aj o ďalších plánoch a výzvach. "S iniciatívou pokračujeme ďalej v štvrtom ročníku, kde naďalej pre úspech zostáva kľúčové viacúrovňové partnerstvo medzi regionálnou a národnou úrovňou spolu s expertmi Európskej komisie a Svetovej banky. Výsledky CuRI v jednotlivých samosprávnych krajoch, od ktorých očakávame, že si ich osvojí aj národná úroveň, sa priamo zameriavajú na odstraňovanie regionálnych rozdielov a podporujú regióny na ceste transformácie, obnovy a odolnosti," uviedla Emma Toledano Laredo, riaditeľka Generálneho riaditeľstva pre regionálnu a mestskú politiku EK.

KSK sa pokúšal stať súčasťou CuRI od roku 2018, podarilo sa mu to až vlani. Podľa predsedu kraja Rastislava Trnku sa už dospelo k prvým úspešným projektom. "Aby sme problém marginalizovaných rómskych komunít riešili komplexne, vypracovali sme projekty zamerané na výstavbu materských škôl, kanalizácií či zriadenie miestnej poriadkovej služby. Prvou lastovičkou, ktorú sa podarilo zrealizovať, je sprístupnenie Geoportálu KSK, ktorý využíva otvorené dáta v online priestore. Peniaze z Bruselu chceme využiť aj na rozvoj stredného školstva či podporu inovačného prostredia," povedal.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa stal súčasťou iniciatívy už v roku 2018. "Tieto štyri roky iniciatívy Catching-up Regions posunuli Prešovský samosprávny kraj z virtuálnej reality do konkrétnych realizovaných projektov v hodnote 150 miliónov eur. Veľmi dôležité sú takzvané integrované výzvy, ako napríklad v okrese Snina, kde plánujeme vybudovať základnú infraštruktúru, vodovod a kanalizáciu, a takisto aj cyklookruh Poloniny Trail, čo prinesie do regiónu nielen prácu, ale aj turistov a nové príležitosti pre obyvateľov, ktorí v ňom žijú," povedal predseda kraja Milan Majerský. V oblasti školstva sa podľa neho začalo so stavbami v štyroch lokalitách, v marginalizovaných komunitách je aktuálne schválených 26 projektov v objeme 8,5 milióna eur.

Banskobystrický samosprávny kraj (BSK) je súčasťou iniciatívy od roku 2019. Podpredseda kraja Ondrej Lunter z doterajších výsledkov zvýraznil projekt Agentúry integrovanej starostlivosti. "Agentúra zamestnáva opatrovateľky, ktoré sa o seniorov starajú priamo u nich doma v ich prirodzenom prostredí. Služba je dostupná v 15 obciach Mikroregiónu pri Slanej, z ktorých väčšinu tvoria malé obce, ktoré by z vlastných rozpočtov podobnú službu nedokázali zaplatiť. V rámci kraja sú podobné centrá dostupné aj v ďalších troch mikroregiónoch a postupne by sme nimi chceli pokryť až polovicu nášho územia," konštatoval. Rovnako sa podľa neho modernizuje praktické vyučovanie v stredných školách, rozvíja sa spolupráca s firmami a postupne sa začína modernizovať aj prístup k službám vo verejnej doprave.


Iniciatívu CuRI ako jeden z nástrojov na rozvoj a hľadanie riešení pre regióny ocenil aj štátny tajomník MIRRI SR Dušan Velič. Program tretieho ročníka záverečnej konferencie pokračuje v stredu (15. 6.) exkurziami v regiónoch.Pomoc z iniciatívy Catching-up Regions ocenili tri zapojené kraje.
      

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu