Pomáhame samosprávam v ťažkých časoch – z eurofondov išlo do regiónov za dva roky viac, ako im dala predošlá vláda za šesť rokov


Dátum: 08.09.2022

Obrázok k aktualite Pomáhame samosprávam v ťažkých časoch – z eurofondov išlo do regiónov za dva roky viac, ako im dala predošlá vláda za šesť rokov
Máme spoločný cieľ a tým je lepší život ľudí vo všetkých regiónoch. Na 32. výročnom sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to zdôraznila vicepremiérka a ministerka regionálneho rozvoja Veronika Remišová.

„Žijeme v ťažkom období, akému pred nami nečelila žiadna slovenská vláda ani samospráva. Sme v tom spolu všetci. Pandémiu COVID-19, ktorá mala obrovské spoločenské aj ekonomické dopady, vystriedala vojna, ktorú rozpútalo Rusko napadnutím Ukrajiny. Sme svedkami obrovského globálneho nárastu cien energií, surovín, stavebných materiálov, IT komponentov, poľnohospodárskych produktov a potravín… Kríza zasiahla všetkých. Nečelí jej len Slovensko, ale všetky štáty a pre každý z nich je veľkou výzvou vysporiadať sa s krízou tak, aby mala čo najmiernejší dopad na ľudí. Táto veľká zodpovednosť teraz stojí nielen pred vládou a zákonodarcami, ale aj pred vami, volenými zástupcami občanov v mestách a obciach,“ uviedla v prejave vicepremiérka Remišová, podľa ktorej je fungujúca spolupráca vlády, samospráv a občanov základným predpokladom pre to, aby Slovensko krízu zvládlo.

Prítomným zástupcom samospráv, primátorom a starostom predstavila kroky, ktoré na pomoc regiónom v aktuálnej situácii robí Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). „Veľakrát počúvam, ako vraj nevyhlasujeme výzvy, ako nejdú eurofondy do regiónov a podobne. Aká je však pravda? Tu budem hovoriť teraz o Integrovanom regionálnom operačnom programe, ktorý je hlavným eurofondovým nástrojom pre podporu regiónov a spadá pod naše ministerstvo. Sami viete, že práve program IROP patril za bývalej vlády k najproblematickejším a počas šafárenia bývalých vlád regióny prišli z tohto programu o 40 miliónov eur, ktoré sa nestihli včas vyčerpať a Slovensko ich muselo vrátiť do Bruselu,“ zdôraznila Remišová. „My sme plán čerpania programu IROP pre tento rok splnili už v júni. Znamená to, že pod našim vedením z IROP Slovensko už tretí rok po sebe neprišlo ani o euro. V roku 2021 mal tento program dokonca najvyššie čerpanie vôbec v celom programovom období od roku 2014.“

Od marca 2020 išlo z programu IROP do regiónov 530 miliónov eur, z čoho napríklad na cesty a dopravu smerovalo 93 miliónov eur, na vodovody a kanalizácie vyše 17 miliónov, na základné školy 92 miliónov a škôlky 24 miliónov eur. „Toto nie sú čísla pre čísla, sú za nimi konkrétne projekty, ktoré zlepšujú životy ľudí v regiónoch, ľudí v našich mestách a obciach. Chcem vás ubezpečiť, že stojíme a budeme stáť pri vás aj v týchto zložitých časoch celosvetovej inflácie a energetickej krízy. V parlamente sme hneď po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu presadili novelu, vďaka ktorej môžu byť navýšené financie pre projekty, ktoré sú ohrozené v dôsledku enormného nárastu cien stavebných materiálov. Len v rámci programu IROP ide o vyše 600 projektov, ktoré budú môcť byť vďaka tomu zachránené a dokončené,“ uviedla Remišová.
Ministerka zástupcov samospráv tiež informovala o nových eurofondoch, z ktorých bude Slovensko v najbližších rokoch investovať takmer 13 miliárd eur. „Samosprávy budú priamo rozhodovať o vyše 2 miliardách z tohto balíka,“ zdôraznila.
Jednou z podpôr pre najmenej rozvinuté okresy bola aj špeciálna výzva za 17 miliónov eur, vďaka ktorej si 150 obcí opravilo a vybudovalo svoje miestne komunikácie. „Vlády tento problém ignorovali desiatky rokov, my to meníme a pomáhame,“ podčiarkla vicepremiérka.

Ďalšou pomocou pre regióny bude sieť Regionálnych centier, ktoré MIRRI SR spúšťa v siedmich krajských mestách. Tieto centrá budú poskytovať poradenstvo v oblasti eurofondov a iných dotačných schém – okrem ministerstva investícií na projekte spolupracujú ministerstvo životného prostredia, ministerstvo pôdohospodárstva, ministerstvo práce, Úrad vlády SR a Úrad pre verejné obstarávanie. Regionálne centrá sa stanú v novom programom období 2021 – 2027 hlavným kontaktným bodom pre všetky subjekty so záujmom o eurofondy, sieťovanie, vytváranie partnerstiev a publicitu. Žiadatelia o podporu nájdu všetky potrebné informácie a služby na jednom mieste.
 
 
Skočiť na hlavné menu