POLTÁR/ RIMAVSKÁ SOBOTA: Mestá na trase zrušenej železničnej trate spojí cyklotrasa za viac ako 9 mil. eur


Dátum: 20.10.2022

Obrázok k aktualite POLTÁR/ RIMAVSKÁ SOBOTA: Mestá na trase zrušenej železničnej trate spojí cyklotrasa za viac ako 9 mil. eur
Okresné mestá Poltár a Rimavská Sobota má už budúci rok spojiť cyklotrasa, ktorá bude zrealizovaná v celom úseku v rámci zrušenej železničnej trate. Ako informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková, prvá etapa dlhá 7,7 kilometra povedie z Poltára do obce Hrnčiarska Ves a jej výstavba sa začne už o pár týždňov. Celá cyklotrasa bude dlhá takmer 30 kilometrov a kraj na ňu získal z eurofondov viac ako 6,6 milióna eur, pričom celkové náklady presiahnu 9 mil. eur.

Zástupcovia BBSK v stredu 19. októbra odovzdali zhotoviteľovi stavenisko prvej etapy, ktorá spojí Poltár s Hrnčiarskou Vsou. Do výstavby tejto etapy kraj investuje viac ako 2,2 milióna eur, z nich 1,6 milióna sa mu podarilo získať z európskych zdrojov vo forme nenávratného finančného príspevku. „Peniaze z eurofondov sme úspešne získali aj na druhú časť cyklotrasy, z Hrnčiarskej Vsi do Rimavskej Soboty. Tá bude v celkovej dĺžke 20,9 kilometra a v celkovej hodnote viac ako 7 miliónov eur,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Práce na prvej etape by mal zhotoviteľ, spoločnosť Ohla-ŽS, začať ešte v novembri tak, aby bola cyklotrasa verejnosti prístupná už v lete budúceho roku. „Práce na druhej etape budeme môcť rozbehnúť hneď potom, ako sa uskutoční kontrola na riadiacom orgáne pre čerpanie eurofondov,“ doplnil župan

Cyklotrasa zabezpečí prepojenie miest Rimavská Sobota a Poltár, so súčasným napojením obcí Ožďany, Sušany, Hrnčiarske Zalužany, Hrnčiarska Ves a miestnou časťou Maštinec, pričom v celej dĺžke využije práve teleso niekdajšej železničnej trate. V rámci stavby druhej etapy je navrhnutá aj rekonštrukcia bývalého železničného tunela Ožďany, ktorý bude súčasťou cyklotrasy v dĺžke takmer 160 metrov. Pribudnú tiež odpočívadlá pre cyklistov.

Zdroj SITA

Skočiť na hlavné menu