POLTÁR: Modernizácia Spojenej školy Poltár má podporiť vzdelávanie v oblastiach sklárstva aj poľnohospodárstva


Dátum: 27.12.2022

Obrázok k aktualite POLTÁR: Modernizácia Spojenej školy Poltár má podporiť vzdelávanie v oblastiach sklárstva aj poľnohospodárstva
Kvalitné odborné vzdelávanie v oblastiach sklárstva a poľnohospodárstva si kladie za cieľ projekt modernizácie Spojenej školy Poltár, ktorý pripravuje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, školu v Poltári vybrali v rámci iniciatívy Catching up Regions ako jednu z 12 stredných škôl v kraji, aby prešla rozsiahlou modernizáciou. Projekt bude financovaný z niektorej z výziev z nového Programu Slovensko 2021 – 2027.
 
„Predpokladaná výška výdavkov na stavebné práce bude známa až na základe rozpočtu na stavebné práce, ktorý vznikne v procese vypracovania projektovej dokumentácie v priebehu roka 2023,“ uviedla hovorkyňa s tým, že následne po vyhlásení výzvy a prípadnej schválenej žiadosti môže začať samotná rekonštrukcia. „Predpokladáme, že ukončenie prác prebehne v terajšom programovom období, teda do konca roku 2027,“ doplnila Štepáneková.
 
Zámerom školy je uskutočnenie stavebných činností umožňujúcich skvalitnenie a zatraktívnenie poskytovaného stredného odborného vzdelávania, rozšírenie možností celoživotného vzdelávania a tým zvýšenie uplatniteľnosti absolventov na trhu práce, čo povedie k zníženiu nezamestnanosti v regióne okresu Poltár. Okrem obnovy vyučovania v učebných odboroch sklárskeho zamerania je zámerom aj príprava absolventov v moderných podmienkach poľnohospodárskej výroby. Vniknúť má tiež moderné vzdelávacie centrum pre oblasť poľnohospodárstva a lesného hospodárstva s využitím existujúceho areálu školy v úzkej spolupráci s partnermi školy.
 
Spojená škola v Poltári je jedinou strednou odbornou školou v okrese Poltár. Svoje brány otvorila študentom už v školskom roku 1959/1960 pôvodne pod názvom Poľnohospodárska učňovská škola. Škola dnes existuje v budovách z 80. rokov minulého storočia, pričom poskytuje vzdelávanie v učebných a študijných odboroch, ale aj rôzne odborné kurzy a školenia. V školskom roku 2020/2021 študovalo na škole 188 žiakov.

Zdroj_ SITA

Skočiť na hlavné menu