Podľa Coriny Cretu rozpočet EÚ klesne o 15 %


Dátum: 28.06.2016

Obrázok k aktualite Podľa Coriny Cretu rozpočet EÚ klesne o 15 %
Odchod Británie spôsobí pokles celkového rozpočtu únie po roku 2020 o približne 15 percent, povedala eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová, pričom vyslovila obavy z prerozdelenia v neprospech regionálnej politiky.

Odchod Británie z Európskej únie bude znamenať zmenšenie rozpočtu únie od roku 2020 o znepokojujúcich 15 percent. Povedala to v pondelok eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová. Veľká Británia je čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ, ktorého veľká časť smeruje na podporu farmárov a chudobnejších regiónov v rámci bloku. "Regionálna politika je k ľuďom najbližšia. Je najviditeľnejšia a ukazuje, ako eurofondy menia ich životy. Takže z tohto hľadiska som znepokojená, pretože je jasné, že odchod Británie spôsobí pokles celkového rozpočtu EÚ po roku 2020 o približne 15 percent," povedala Cretuová pre televíznu stanicu Digi24.

Cretuová, ktorá je eurokomisárkou za Rumunsko, zároveň uviedla, že EÚ je v "rozsiahlych rokovaniach o prerozdelení fondov v prospech iných priorít ako je regionálna politika" v období po brexite. Dodala pritom: "Musíme sa vrátiť k tým hodnotám, ktoré vytvorili základ EÚ, so zodpovednosťou a solidaritou zo strany všetkých." "Koncom tohto roka budeme mať revíziu viacročného finančného rámca. Som presvedčená, že sa objavia hlasy, predovšetkým zo strany veľkých prispievajúcich štátov, ktoré budú chcieť prerozdelenie, hoci si myslím, že v tomto období to nie je možné," konštatovala eurokomisárka.
(SITA, Reuters)

Skočiť na hlavné menu