Po 15 rokoch sa z poľnej cesty Ukrajina stane cyklistický chodník


Dátum: 26.06.2021

Obrázok k aktualite Po 15 rokoch sa z poľnej cesty Ukrajina stane cyklistický chodník

Po 15 rokoch príprav začnú v Slovenskom raji v júli s výstavbou nového cyklistického chodníka. Prepojí celý sever národného parku, konkrétne najväčšiu obec na Slovensku Smižany, cez Spišské Tomášovce, Letanovce a Hrabušice smerom k Podlesku. Ako pre agentúru SITA povedala starostka Hrabušíc Jana Skokanová, na výstavbu pôjde viac ako 1,5 milióna eur, financovaná bude zo zdrojov z Integrovaného regionálneho operačného programu a dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR. Práve v Hrabušiciach dnes symbolicky poklepali základný kameň výstavby.

Cyklotrasa vznikne na mieste poľnej cesty nazývanej Ukrajina. Práce na 7,1 kilometrovom úseku by mali trvať polroka, pracovať sa bude po etapách. Prví cyklisti sa po cyklochodníku prevezú na budúci rok.

Plánovaná trasa pretína polia, nachádza sa na nej niekoľko vstupov pre poľnohospodárske stroje. Podľa starostky Hrabušíc tak bude potrebné vybudovať aj spevnené plochy. Rovnako aj sklony budú prispôsobené tak, aby poľnohospodárske stroje nepoškodili cyklotrasu pri jej prechádzaní.

„Sme radi, že po pätnástich rokoch je konečne realizácia tejto cyklotrasy na svete," skonštatovala Skokanová. Podľa jej slov bude na tento cyklochodník v budúcnosti nadväzovať ďalší. „V novom rozvojom období sa pripravuje prepojenie Košického a Prešovského kraja, cyklotrasa bude pokračovať z Podlesku cez Poprad na Vysoké Tatry,“ doplnila.

Zdroj:SITA


Skočiť na hlavné menu