PEZINOK: Samosprávny kraj ukončil výstavbu zariadenia sociálnych služieb v Častej


Dátum: 20.09.2022

Obrázok k aktualite PEZINOK: Samosprávny kraj ukončil výstavbu zariadenia sociálnych služieb v Častej
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ukončil v rámci deinštitucionalizácie sociálnych služieb výstavbu rodinného dvojdomu - domova sociálnych služieb (DSS) v Častej. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, ide o DSS a Zariadenie podporovaného bývania (ZPB) MEREMA v okrese Pezinok. Nachádzajú sa tu dve bytové jednotky pre 12 klientov. „Priestory sú bezbariérové a v súlade s najnovšími štandardmi sociálnej starostlivosti,“ uviedla s tým, že v BSK obstaráva interiérové vybavenie domácností a ide o prvé alokované pracovisko z celkovej deinštitucionalizácie tohto zariadenia.

Ako priblížila riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK Barbora Lukáčová, klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS) premiestňujú zo zavretých areálov na okraji miest a obcí do centier, kde sa stanú plnohodnotnými členmi komunity. „Predpokladáme, že sa v spolupráci s DSS a ZPB MEREMA podarí zariadiť interiér tak, aby sa prijímatelia mohli nasťahovať do konca roka,“ uviedla s tým, že výstavba objektu je financovaná prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Náklady na výstavbu dvojdomu v Častej boli približne 710-tisíc eur s DPH, pričom vlastné zdroje BSK tvoria päť percent.

Súbežne s výstavbou rodinného domu v Častej spustil BSK výstavbu druhého rodinného dvojdomu v obci Dubová v okrese Pezinok. Ukončená by mala byť počas budúceho roka. Koncom roka plánuje samosprávny kraj ukončiť aj rozsiahlu rekonštrukciu zázemia DSS a ZPB MEREMA v Modre-Kráľová a debarierizovať zakúpený rodinný dom v Modre. „Prevažná časť prijímateľov sa bude môcť udomácniť v novom prostredí v priebehu budúceho roka,“ doplnila Forman.

V procese deinštitucionalizácie sa nachádzajú aj ďalšie zariadenia BSK. Jedným z nich je DSS a Zariadenie pre seniorov Rača. „Novostavba na Račianskej je hotová a aktuálne zabezpečujeme kompletné interiérové vybavenie dvoch bytových jednotiek pre dvanástich prijímateľov," spresnila Forman. Ukončenie rekonštrukcie pôvodného objektu na Strelkovej predpokladajú na jeseň tohto roka, pričom prví klienti by sa mohli nasťahovať začiatkom budúceho roka. Súčasťou bude aj denný stacionár pre 12 klientov.

Ďalším župným ZSS, ktoré vstúpilo do procesu deinštitucionalizácie je DSS a zariadenie pre seniorov Kaštieľ v Stupave. Aktuálne má kapacitu 166 miest a budova, ktorá pôvodne slúžila ako kaštieľ, je trojpodlažná, historická a svojim dispozičným a priestorovým riešením nenapĺňa podmienky pre komunitný spôsob poskytovania sociálnych služieb. Novopostavený objekt sa bude nachádzať v Záhorskej Bystrici, kde kraj premiestni 30 prijímateľov prevažne s Alzheimerovou chorobou a demenciou. O finančnú podporu sa bude BSK uchádzať z externých zdrojov.

Do procesu deinštitucionalizácie sa postupne zapájajú všetky ZSS v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. „Aktuálne je to vyše polovica. Klienti tak získajú nielen komfortnejšie bývanie, ale poskytovaním sociálnych služieb komunitným spôsobom sa ešte viac zlepší ich kvalita života,“ uzavrela Forman.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu