P. PELLEGRINI: Limity pri niektorých zákazkách vo verejnom obstarávaní sa zvýšia


Dátum: 29.03.2017

Obrázok k aktualite P. PELLEGRINI: Limity pri niektorých zákazkách vo verejnom obstarávaní sa zvýšia
Novelou zákona o eurofondoch sa má upraviť aj verejné obstarávanie. Zvýšia sa limity pri niektorých zákazkách. Uviedol to dnes v parlamente podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD).
      Podmienky pri verejnom obstarávaní boli podľa Pellegriniho dlhodobo kritizované, a preto sa úrad rozhodol pristúpiť k zmenám. "Na základe požiadaviek Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), predstaviteľov regionálnej samosprávy aj prijímateľov iných štátnych prostriedkov sme sa rozhodli zvýšiť limity, ktoré definujú zákazku s nízkou hodnotou, to znamená zákazku, kde je možné použiť jednoduchšiu formu verejného obstarávania," objasnil Pellegrini.
      Pri dodaní tovaru bežne dostupného na trhu, okrem potravín, a zákazke na uskutočnenie prác bežne dostupných na trhu sa limit zvýši z pôvodných 5000 eur na 15.000 eur. Taktiež aj pri ďalších dodávkach tovaru sa zvýši limit zo súčasných 20.000 eur na 50.000 eur a pri zákazkách na uskutočnenie stavebných prác stúpne limit zo 70.000 eur na 150.000 eur.
      "Ide o zvýšenie, ktoré ešte stále nedosahuje limity, ktoré sú bežné v okolitých krajinách, napr. v Nemecku. Nechceme príliš otvárať nožnice, ale sľubujeme si od toho nielen zásadné zjednodušenie a uľahčenie prijímateľom verejných zdrojov obstarávať, ale aj podporu lokálneho zamestnávania," predpokladá Pellegrini.
      Hlavným cieľom podľa jeho slov je to, aby pri drobných prácach mohli starostovia a primátori dávať prácu firmám zo svojich miest a okolia. "Nie aby sa stávalo, že aj zákazku za 7000 eur príde do Košíc robiť firma z Bratislavy. To nedáva logiku a toto od nás žiadal ZMOS," podotkol Pellegrini.
      Touto zmenou by nemalo dôjsť k obchádzaniu zákonu. Pellegriniho úrad však bude vyhodnocovať, ako sa procesy vo verejnom obstarávaní zmenia. "Uvidíme, akým spôsobom to bude fungovať, veď kedykoľvek vieme zatiahnuť ručnú brzdu a okamžite vieme tieto limity vrátiť na pôvodnú úroveň, ak by došlo k netransparentnému konaniu. Ale myslím si, že bude v záujme všetkých, že keď sme im uvoľnili ruky, že ukážu, ako je to v prospech veci," dodal podpredseda vlády pre investície.
      Parlament dnes prerokoval novelu zákona o príspevku čerpanom z európskych štrukturálnych fondov, ktorá má zjednodušiť čerpanie európskych prostriedkov. Pellegriniho úrad plánuje v najbližších týždňoch spustiť prvú samostatnú elektronickú výzvu. "Stále je ešte viac ako 5 miliárd z eurofondov k dispozícii. V najbližších týždňoch predstavíme prvú samostatnú elektronickú výzvu, do ktorej nebude potrebné predložiť fyzicky ani jeden papier a všetko sa spraví prostredníctvom nášho informačného systému," avizoval Pellegrini.
      Výzva by mala byť vyhlásená spoločne s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR. "Pracujeme na technických detailoch, ale MH SR bude pravdepodobne prvé, ktoré sa s nami pustí do pilotnej elektronickej výzvy.  Verím, že sa pridajú aj ostatné ministerstvá," očakáva podpredseda vlády.
      Taktiež sa uskutočnil audit príloh, ktoré musia predkladať žiadatelia o eurofondy. "Veľkú časť z nich navrhnem v krátkej dobe zrušiť, vyškrtať, aby sa zbytočne nebuzerovali prijímatelia predkladaním veľa údajov a dokladov, ktoré my ako štát už máme k dispozícii a nie sú vôbec výmyslom Európskej komisie, ale našich úradníkov," dodal Pellegrini.
 
Zdroj :TASR

Skočiť na hlavné menu