Otvorený úsek R2 odľahčí dopravu v Bánovciach nad Bebravou


Dátum: 06.10.2016

Obrázok k aktualite Otvorený úsek R2 odľahčí dopravu v Bánovciach nad Bebravou
Nová rýchlostná cesta na Hornej Nitre je oddnes otvorená pre motoristov. Za účasti ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Arpáda Érseka bol slávnostne uvedený do prevádzky úsek R2 Ruskovce – Pravotice, ktorý tvorí rýchlostný obchvat Bánoviec nad Bebravou. Vzhľadom na skutočnosť, že ide o osamotený úsek rýchlostnej cesty vybudovaný v polovičnom profile, nebude táto cesta spoplatnená pre osobné autá.  

„Som veľmi rád, že sa podarilo vybudovať prvý úsek rýchlostnej cesty medzi Trenčínom a Prievidzou. Obchvat najviac pomôže obyvateľom Bánoviec, ktorých veľmi zaťažuje tranzitná doprava. Verím, že využívaním novej cesty sa v meste zvýši plynulosť dopravy, zníži nehodovosť a pomôže to aj životnému prostrediu,“ povedal počas otvorenia cesty minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Arpád Érsek.

Novootvorený 10-kilometrový cestný úsek je súčasťou rýchlostnej cesty R2, ktorá patrí do medzinárodného európskeho ťahu E 572 v smere západ – východ. Začína sa na križovatke D1 Trenčín a končí sa v Košiciach.

Podľa sčítania dopravy prešlo v roku 2010 po ceste I. triedy I/9 okolo 15 000 vozidiel za 24 hodín, pričom podiel nákladnej dopravy tvoril približne jednu pätinu vozidiel.  Úsek R2 Ruskovce – Pravotice preberie na seba významnú časť objemu dopravy. Predpokladá sa, že denne po ňom prejde do 10 000 vozidiel. Vodiči jazdou po 10 kilometrovom obchvate ušetria 4 minúty času.

Projekt, ktorý sa začal stavať v januári 2014, bol spolufinancovaný v rámci Operačného programu Doprava z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Príspevok z fondov EÚ bol vo výške 46 864 141,63 eur.


Zdroj: Tlačová správa MDVRR SR zo dňa 06.10.2016
Skočiť na hlavné menu