Operačný program Integrovaná infraštruktúra využil zo starých eurozdrojov cez 5 miliárd eur


Dátum: 12.11.2023

Obrázok k aktualite Operačný program Integrovaná infraštruktúra využil zo starých eurozdrojov cez 5 miliárd eur
Čerpanie financií Európskej únie v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra (OPII) v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020 dosiahlo k 31. októbru 5,24 mld. eur.

Predstavuje to viac ako 87 % z celkovej alokácie programu cez 6 mld. eur. Využívanie eurozdrojov v objemovo najväčšom domácom programe oproti koncu septembra vzrástlo o vyše 636 mil. eur a miera o 10,6 percentuálneho bodu. V porovnaní s koncom minulého roka sa čerpanie za desať mesiacov zvýšilo o 1,43 mld. eur, mesačný priemer bol 143 miliónov eur a podiel vzrástol takmer o 24 percentuálnych bodov. Vyplýva to z informácií o využívaní európskych štrukturálnych a investičných fondov na portáli Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI). Riadiacim orgánom OPII je Ministerstvo dopravy SR, sprostredkovateľskými orgánmi sú ministerstvá investícií, hospodárstva a školstva. Do konca tohto roka zostávalo v OPII využiť z peňazí EÚ ešte skoro 767 mil. eur, čiže necelých 13 % alokácie. Domáce spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu v programe bolo ku koncu minulého mesiaca v objeme 787 mil. eur, čo je 81,7 % z takmer 964 mil. eur. Zazmluvnené prostriedky EÚ vo výške 7,1 mld. eur sú oproti celkovej vyčlenenej sume vyššie o 18 %, výzvy za 10,8 mld. eur presahujú alokáciu o 80 %. OPII bol podľa úrovne čerpania eurofondov v závere októbra na piatom mieste z jedenástich programov. Na základe podielu zazmluvnenia zdrojov EÚ je na druhej priečke. OPII zahŕňa najnovšie 15 prioritných osí, z toho šesť je zameraných na podporu rozvoja cestnej a železničnej infraštruktúry, verejnej osobnej dopravy a vodnej dopravy. Ďalšie sa týkajú informačnej spoločnosti, technickej pomoci, podpory výskumu, vývoja a inovácií, ako aj posilnenia konkurencieschopnosti, rastu a rozvoja malých a stredných podnikov, podpory utečencov a pribudla podpora pre zmiernenie dôsledkov energetickej krízy. Po skončení vlády Smeru-SD, SNS, Mostu-Híd v marci 2020, teda v poslednom riadnom roku programového obdobia 2014 až 2020, bolo v OPII vyčerpaných z eurozdrojov 1,77 mld. eur. Predstavovalo to necelých 29 % z celkovej alokácie tohto programu. Ministrom dopravy bol v rokoch 2016 až 2020 Árpád Érsek (Most-Híd). Od konca marca 2020 do konca októbra 2023, čiže za tri roky a sedem mesiacov predošlej vládnej koalície OĽaNO, Sme rodina, SaS, Za ľudí a úradníckej vlády, sa využívanie prostriedkov EÚ v OPII skoro strojnásobilo a vzrástlo o 3,47 mld. eur, resp. o 196 %. Miera čerpania sa zvýšila o 58,5 percentuálneho bodu.

očas ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina) od marca 2020 do mája 2023 sa čerpanie európskych zdrojov v programe zvýšilo o 2,32 mld. eur na vyše 4 mld. eur a úroveň narástla o 39 percentuálnych bodov. Za dočasne povereného ministra dopravy Pavla Lančariča vo vláde odborníkov Ľudovíta Ódora od mája do októbra OPII zvýšil využitie zdrojov EÚ o 1,15 mld. eur a miera vzrástla o ďalších 19 percentuálnych bodov. Za dočerpanie OPII od 25. októbra zodpovedá nový minister dopravy Jozef Ráž mladší (nominant Smeru-SD) vo vláde Smeru-SD, Hlasu-SD, SNS.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu