Open Data – v zverejňovaní patríme medzi najlepších


Dátum: 29.11.2017

Obrázok k aktualite Open Data – v zverejňovaní patríme medzi najlepších

Slovensko je v prvej trojke krajín, ktoré sa najrýchlejšie rozvíjajú v oblasti otvorených dát. Predbehli sme aj krajiny V4, lepšie sú len Slovinsko a Luxembursko. Vyplýva to z aktuálnych štatistík Európskeho data portálu, ktorý zbiera a spája otvorené údaje z verejného sektora.

Medzi trojicu lídrov naša krajina poskočila z minuloročného deviateho miesta.

„Toto umiestnenie je vizitkou informatizácie našej krajiny. Okrem toho, že používanie otvorených údajov pomáha transparentnosti a verejnej kontrole, pomáha aj rozvíjať inovačný potenciál slovenskej ekonomiky,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Európsky data portál, vytvorený z iniciatívy Európskej komisie, rozdelil hodnotené krajiny do štyroch skupín na začiatočníkov, nasledovníkov, pokročilých a lídrov. Z krajín V4 dopadlo najhoršie Maďarsko, zaradené v nasledovníckej skupine, Česko a Poľsko boli označené ako pokročilé. Slovensko sa dostalo medzi lídrov, za čo vďačí v podstatnej miere zvýšeniu efektivity využívania otvorených dát z  13 % v roku 2015 na 87 % v tomto roku. Zároveň sme popri Francúzsku, Írsku a Fínsku jednou zo štyroch európskych krajín, ktoré majú stopercentný užívateľský dosah. To znamená, že ľudia vedia, o akú informáciu ide, ak kliknú na datasety zverejnené na data.gov.sk.

„Očakávam, že Slovensko bude zverejňovať čoraz viac a detailnejších otvorených údajov. Čím viac podrobností budú obsahovať, tým väčšia bude ich výpovedná hodnota, a tým lepšie aplikácie pre občanov môžu vznikať,“ uviedol vicepremiér, ktorý považuje umiestnenie Slovenska aj za vizitku práce svojho úradu. Portál totiž pozitívne vyzdvihol politickú angažovanosť v súvislosti s témou open data, pričom Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu je priekopníkom v poskytovaní dát formou Open Data API v štátnej správe. „Nielen, že sme zverejnili datasety na slovensko.sk, ale máme aj Open Data API, údaje o eurofondoch sprístupnené v reálnom čase, ktoré sú jedny z najdetailnejších v Európe,“ dodal. Vysoko ich oceňuje aj mimovládny sektor.

Poznámka:

Otvorené dáta sú elektronické údaje určené na ďalšie strojové spracovanie, ktoré štát voľne sprístupňuje pre tretie strany. Využívajú ich napríklad neziskové organizácie na tvorbu analýz alebo technologické startupy, ktoré na nich môžu stavať svoje aplikácie a služby. Príkladmi služieb postavených na otvorených dátach sú Centrálny register zmlúv, mapa zločinu (http://mapazlocinu.sk/), ktorá využíva údaje Ministerstva vnútra SR na tvorbu aktuálnych štatistík o kriminalite, alebo Notifikátor výberových konaní (https://www.uvostat.sk/vyberovekonania), ktorý upozorní záujemcov o prácu v štátnej správe na voľné miesta, ale aj komerčný portál Finstat.sk .

Open Data API o eurofondoch nájdete TU.


Skočiť na hlavné menu