OLAF: Z fondov EÚ bolo vlani zneužitých vyše pol miliardy eur


Dátum: 08.06.2022

Obrázok k aktualite OLAF: Z fondov EÚ bolo vlani zneužitých vyše pol miliardy eur
V roku 2021 došlo v členských krajinách Európskej únie k zneužitiu viac ako pol miliardy eur získaných z eurofondov. Informoval o tom Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) v stredu vo svojej výročnej správe, z ktorej cituje agentúra DPA.

Zneužitých alebo spreneverených bolo podľa OLAF-u takto celkovo 527 miliónov eur, čo je o takmer 234 miliónov eur viac než v predošlom roku.

DPA pripomína, že úlohou OLAF-u je odhaľovať podvody súvisiace s eurofondami a tiež snažiť sa predchádzať tomu, aby k nim vôbec dochádzalo. Vlani začal tento úrad sídliaci v Bruseli vyšetrovať 234 nových prípadov súvisiacich s podozreniami z takýchto podvodov. V celkovo 212 prípadoch zároveň vyšetrovanie úspešne ukončil.

Vyšetrovanie odhalilo, že podvodníci sa vlani zameriavali na fond hospodárskej obnovy EÚ určený krajinám na zotavenie sa z pandémie koronavírusu. V tomto smere došlo napríklad k podvodom týkajúcim sa softvérových projektov, ale napríklad aj lietadiel šetrnejších k životnému prostrediu, približuje DPA.

OLAF tiež odhalil falošné ponuky predaja proticovidových vakcín v celkovej hodnote 16 miliárd eur (za dovedna 1,2 miliardy dávok očkovacej látky), ktoré dostali členské štáty EÚ od údajných sprostredkovateľov. Cieľom týchto ľudí bolo presvedčiť úrady danej krajiny, aby pred dohodnutou kúpou zaplatili veľkú zálohu, pričom podvodníci následne plánovali s peniazmi utiecť.

OLAF zároveň vlani pomohol zabrániť tomu, aby sa na trh EÚ dostalo 437 miliónov nelegálnych cigariet, a členským krajinám Únie pomohol skonfiškovať celkovo 372 ton surového tabaku.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu