Obnova kúpeľného parku v Dudinciac pokračuje


Dátum: 10.04.2021

Obrázok k aktualite Obnova kúpeľného parku v Dudinciac pokračuje
Revitalizácia kúpeľného parku v centre Dudiniec v Krupinskom okrese pokračuje. Vytvoriť má priestor pre aktívny oddych a čas v ňom môžu tráviť nielen obyvatelia, ale aj návštevníci mesta a kúpeľní hostia. TASR o tom informovala marketingová manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová.

Dominantou parku je od apríla plastika Slnka od akademického sochára Jozefa Kliského. Stane sa tak symbolom mesta Dudince, ako miesta s najväčším počtom slnečných dní v rámci kúpeľných destinácií na Slovensku. Plastika tvorí kompozičnú dominantu priestoru a je umiestnená na priesečníku hlavných chodníkov. Predstavuje Slnko ako nebeské teleso a zrod života. Slnečný kotúč je vo výške približne päť metrov nad zemou a má priemer 2,5 metra. Vytvorený je z nerezových častí, ktoré sú zvarené do celku. Plastika je do zeme pripevnená nosným stĺpom v podobe lúča. Z tohto bodu sa lúčovito pravidelne rozostupujú čiary v dlažbe, ktoré vytvárajú kruh delený na 12 častí, znamenia zverokruhu.

„Odteraz si Dudince budú turisti spájať nielen s dudinskou liečivou vodou, ale aj ako kúpele s najväčším počtom slnečných dní s vlastným Slnkom,“ vyjadril sa autor Jozef Kliský. Liečivá minerálna voda „vajcovka“, ako ju domáci nazývajú, je vhodná napríklad na liečenie pohybového aparátu, kardiovaskulárnych a neurologických chorôb, ako aj civilizačných ochorení. Pomáha aj pri psychickej záťaži.

Súčasťou parku má byť aj malý amfiteáter s kapacitou na sedenie do 250 návštevníkov. „Počas hlavnej turistickej sezóny ho plánujeme využívať na organizovanie rôznych spoločenských a kultúrnych podujatí pod spoločným názvom Dudinské kultúrne leto," zdôraznil riaditeľ Organizácie cestovného ruchu Dudince (OOCR Dudince) Boris Benický.

 „Projekt revitalizácie kúpeľného areálu Dudince, ktorý má rozlohu takmer štyri hektáre, sa začal prípravnými prácami v roku 2017 a má niekoľko fáz,“ dodal Benický. „Je to rozsiahly projekt v hodnote takmer milión eur. Viac ako 750.000 eur získalo mesto Dudince z programu Interreg, sumou 143.000 eur financuje projekt OOCR Dudince prostredníctvom dotácie z Ministerstva dopravy a výstavby SR. Viac ako 44.000 eur smeruje do projektu cez členský príspevok Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja v OOCR Dudince,“ ukončil Boris Benický.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu