Obec Valaliky: získala peniaze na modernizáciu a rozšírenie CIZS


Dátum: 16.01.2020

Obrázok k aktualite Obec Valaliky: získala peniaze na modernizáciu a rozšírenie CIZS
Zdravotné stredisko v obci Valaliky v okrese Košice-okolie rozšíria, v ambulanciách majú pribudnúť aj moderné prístroje. Obec získala dotáciu viac ako 736.000 eur z Integrovaného regionálneho operačného programu.na centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS), spolufinancovanie obce predstavuje ďalších necelých 40.000 eur. Ako pre TASR povedal starosta Štefan Petrík, s prácami by mohli začať na jar.

Predmetom projektu je prístavba k súčasnému zdravotnému stredisku a moderné prístrojové vybavenie existujúcej gynekologickej ambulancie, dvoch pediatrických ambulancií a rehabilitačnej starostlivosti. „Prístavbou pribudne len rehabilitačné oddelenie, ktoré síce v obci máme, ale je v účelovom zariadení materskej školy. Presťahuje sa do budovy zdravotného strediska,“ povedal. Pripomenul, že cieľom CIZS je práve to, aby bola zdravotná starostlivosť poskytovaná pod jednou strechou.

V súčasnosti v zdravotnom stredisku podľa jeho slov ordinujú dvaja všeobecní lekári, dve pediatričky a v prevádzke je aj zubná a gynekologická ambulancia. Počet lekárov by vzrásť nemal. „Gynekologička by však mala pracovať častejšie, pani doktorka sem chodí len raz za dva týždne a po novom by mala minimálne dvakrát týždenne,“ dodal.

Starosta pripomenul, že zdravotné stredisko poskytuje zdravotnú starostlivosť pre tri obce. Okrem Valalík sú to aj Kokšov-Bakša a Geča. Ide približne o 7000 obyvateľov.

Obec už podpísala zmluvu o nenávratný finančný príspevok s ministerstvom zdravotníctva. „Uskutočnilo sa aj výberové konanie na dodávateľa stavby s tým, že momentálne je na ministerstve dokumentácia, ktorú kontrolujú. Ak kontrola dopadne dobre, podpíše sa dodatok a niekedy v jarných mesiacoch by sme mohli začať,“ dodal s tým, že podľa zmluvy o diele by mali byť práce zrealizované za 12 mesiacov.

Pozemok na prístavbu zo severnej strany obec odkúpila od súkromného vlastníka. V minulosti zdravotné stredisko obnovili z vlastných zdrojov. Išlo napríklad o strechu, zateplenie či výmenu okien. „Približne pred dvomi rokmi sme robili interiér. Robíme to, čo nám ešte chýba,“ doplnil Petrík.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu