Obec Kružlová má v Údolí smrti rekordný nápis


Dátum: 07.05.2019

Obrázok k aktualite Obec Kružlová má v Údolí smrti rekordný nápis

Obec Kružlová v okrese Svidník má slovenský rekord za najväčší horizontálny nápis v exteriéri - Údolie smrti. Osadili ho na rovnomennom mieste, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka Karpatsko - duklianskej operácie. Nápis s rozmermi 998 x 290 cm je fotogenickou dominantou a turistickým lákadlom. Nápis vznikol v rámci mikroprojektu Údolie smrti - zem vojnových hrdinov, financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Z programu Interreg V-A Poľsko - Slovensko 2014 - 2020 naňho získali vyše 49 600 eur. Zo štátneho rozpočtu išlo viac ako 5 800 eur a spolufinancovanie obce predstavovalo necelých 3 000 eur. Nový nápis Údolie smrti pribudol v apríli, keď bol zaregistrovaný aj ustanovujúci rekord.

Ako informoval starosta obce Kružlová Adrián Gužo, nápisom Údolie smrti si jeho realizátori uctili pamiatku všetkých padlých vojakov a pripomenuli si ťažké straty a urputné boje počas 2. svetovej vojny.

Mikroprojekt prebiehal za účasti slovenského a poľského partnera Gminy Dukla, združení a organizácií, ktoré sa zameriavajú na rozvoj, podporu a propagáciu tohto kultúrneho a prírodného dedičstva. „V rámci mikroprojektu vybudovali dva altánky, jeden v obci Havranec a druhý v obci Kružlová. Altánky už slúžia ako spoločenská a oddychová zóna,“ informoval Gužo.

Ďalšou aktivitou bolo osadenie informačných tabúľ v každej obci mikroregiónu, obsahujúcich informácie o najvýznamnejších osobnostiach pôsobiacich na danom území, ktorí zohrali historickú úlohu v oslobodzovaní tohto územia počas 2. svetovej vojny. Informačný leták s mapou vyhotovený v slovenskej a poľskej verzii informuje o historických a kultúrnych pamiatkach v deviatich obciach mikroregiónu Údolia smrti.

Medzi obcami Kružlová, Kapišová a Nižná Písaná je v teréne rozmiestnená tanková technika znázorňujúca tankovú rotu v útoku. Symbolizuje ju osem tankov T-34/85. Návštevníkom pripomínajú tankové boje, ktoré sa v tomto priestore odohrali od 25. do 27. októbra 1944. Návštevnícky najzaujímavejší je inscenovaný taran sovietskeho tanku vklineného do nemeckého tanku na rázcestí do Údolia smrti. Toto údolie, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov, patrí do múzea na Dukle.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu