Obce rozširovali kapacity materských škôl, pomohli im eurofondy


Dátum: 05.09.2021

Obrázok k aktualite  Obce rozširovali kapacity materských škôl, pomohli im eurofondy

Materským školám v niektorých obciach pod Tatrami pribudli počas uplynulých mesiacov nové priestory, podarilo sa ich vybudovať z eurofondov. Viaceré sa takýmto spôsobom aj neplánovane pripravili na novelu školského zákona, podľa ktorého je už predškolská dochádzka pre päťročné deti povinná od 1. januára 2021. Novú budovu materskej školy majú napríklad v Hranovnici (okr. Poprad) v miestnej rómskej osade. Nahradila pôvodnú z drevotriesky z roku 1976, ktorá bola v havarijnom stave a kapacitne už nepostačovala. Podľa starostu obce Vladimíra Horvátha na ňu išlo 762-tisíc eur. Ako vysvetlil pre agentúru SITA, od štátu a z európskych zdrojov získala obec príspevok takmer 593-tisíc eur, zvyšok uhradila z vlastného rozpočtu.

S výstavbou materskej školy v Hranovnici, kde približne polovicu obyvateľov predstavujú Rómovia, sa začalo v polovici roku 2018, trvala necelé dva roky. Jej súčasťou je aj školská jedáleň, ktorá poskytuje stravu nielen pre materskú školu, ale aj základnú školu. Obec prijala do škôlky tri učiteľky, jedného sociálneho pedagóga, dvoch pedagogických asistentov, ako aj jednu hlavnú kuchárku a pomocnú silu do kuchyne. Nová budova má oproti pôvodnej dvojnásobnú kapacitu. Začiatkom tohto školského roka do nej podľa starostu nastúpilo 57 detí, kapacitne teda zatiaľ postačuje. „Problém však môže nastať, ak budú chcieť rodičia umiestniť do škôlky deti mladšie ako päť rokov. V takom prípade zrejme kapacita postačovať nebude,“ skonštatoval Horváth. Okrem spomínanej novej materskej školy v obci funguje ešte jedna s kapacitou do 50 detí, navštevujú ju Nerómovia.

Kapacity materskej školy zvyšovali aj v susednej obci v Hornádskej doline, v Spišskom Bystrom. Obec ju postavila za približne 350-tisíc eur, pričom 266-tisíc eur sa jej podarilo získať z eurofondov. Vďaka tomu podľa starostu Mariána Luhu pribudla dvojpodlažná budova medzi materskou školou a telocvičňou. „Prioritné je teraz predškolské vzdelávanie, zatiaľ máme viac ako sto detí a kapacitne sme vyťažení,“ zhodnotil ďalej pre SITA.

Na rozšírení kapacít materskej školy sa aj po odštartovaní nového školského roka pracuje v Liptovskej Tepličke. Podľa starostu Slavomíra Kopáča by práce mali byť ukončené v polovici septembra, pričom nové priestory otvoria pre deti po kolaudácii. Obec s približne 2,5 tisíca obyvateľmi získala na projekt nadstavby nad súčasnou materskou školou finančný príspevok viac ako 203-tisíc eur z Integrovaného regionálneho operačného programu. Škole tak pribudne jedno poschodie. „Pred troma rokmi nám boli schválené finančné prostriedky, ale až na tretíkrát sa podarilo úspešne ukončiť verejné obstarávanie. Vlani v novembri bolo odovzdané stavenisko,“ povedal ďalej pre SITA starosta obce. V materskej škole mali doteraz dve triedy s kapacitou 42 detí. „Teraz máme 56 detí, niektoré sú zatiaľ v provizórnej triede, po ukončení sa presunú do nových priestorov,“ vysvetlil Kopáč. Projektom sa podarí navýšiť kapacitu škôlky o devätnásť detí. „Celkovo môžeme prijať 61 detí. Kapacity sú postačujúce, aj z hľadiska demografie,“ dodal starosta.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu