Nová cyklotrasa v Poprade vedie popri rieke a spája centrum s akvaparkom


Dátum: 04.06.2019

Obrázok k aktualite Nová cyklotrasa v Poprade vedie popri rieke a spája centrum s akvaparkom
V najväčšom meste pod Tatrami pribudli ďalšie stovky metrov chodníka pre cyklistov. Nová cyklotrasa vedie popri rieke a spája centrum Popradu s tamojším akvaparkom. Hoci chodník skolaudovali ešte v máji, slávnostne ho uviedli do prevádzky v utorok. Vedúca odboru výstavby Mestského úradu (MsÚ) v Poprade Kristína Horáková uviedla, že nová trasa má viac ako 1,3 kilometra.

cyklopoprad

Celý projekt cyklistickej komunikácie je rozdelený na niekoľko etáp, teraz oficiálne ukončili úsek B, ktorý spája mesto zo západu na východ obojsmerným chodníkom vedúcim prevažne po ľavom a pravom brehu rieky Poprad v intraviláne mesta. „Uvedená trasa cyklochodníka sa následne prostredníctvom úseku A Poprad - Západ - Mestský úrad prepája s jestvujúcim cyklochodníkom začínajúcim na Brežnom riadku pri záhradkách. V smere na východ pokračuje cyklochodník úsekom C - most na ulici Športovej - štátna cesta I/66 pri akvaparku a úsekom D štátna cesta I/66 - most D1 Matejovce,“ ozrejmila Horáková.

Celkové náklady na výstavbu chodníka dosiahli približne 950.000 eur, pričom časť z týchto prostriedkov by mala byť refinancovaná z fondov Európskej únie. Momentálne je žiadosť o nenávratný finančný príspevok v štádiu posudzovania procesu verejného obstarávania. Súčasťou chodníka sú aj tri lávky cez rieku Poprad a dve odpočívadlá – pri MsÚ a v parku na ulici Popradské nábrežie. "Dochádza aj ku križovaniu s miestnymi komunikáciami, na čo upozorňuje i dopravné značenie. Chcela by som vyzvať vodičov i peších účastníkov cestnej premávky, aby boli maximálne opatrní pri prechádzaní týmito trasami," upozornila Horáková.

Za myšlienkou vybudovať cyklistickú trasu, ktorá by spájala sídlisko západ s Matejovcami, je Občianske združenie Pre mesto, ktorého členom bol aj súčasný viceprimátor Ondrej Kavka. Ten v utorok pripomenul, že hlavnou ideou bolo postupne spájať prostredníctvom cyklistického chodníka všetky mestské časti s centrom. „Najprv sme chceli prepojiť centrum s historickou Spišskou Sobotu a akvaparkom, to sa nám podarilo presadiť a aj zrealizovať. Verím, že budeme postupne pokračovať ďalej až smerom na Veľkú Lomnicu a do konca tohto volebného obdobia dokončíme cyklotrasu až k čističke odpadových vôd za Matejovcami,“ zdôraznil Kavka. Podľa jeho ďalších slov v pláne je vybudovanie chodníka pre cyklistov aj zo sídliska Juh do centra a nasledovať by mohla aj trasa spájajúca mestskú časť Veľká s akvaparkom.

Zdroj: TASR
Skočiť na hlavné menu