Nová cyklocesta v Hrončianskej doline spája obce Čierny Balog a Hronec


Dátum: 25.09.2019

Obrázok k aktualite  Nová cyklocesta v Hrončianskej doline spája obce Čierny Balog a Hronec
Obce Čierny Balog a Hronec v okrese Brezno spája odvčera nová cyklocesta. Hrončianska dolina, ktorou nová trasa pre cyklistov vedie, tak vďaka iniciatíve obce Čierny Balog opäť ožíva a otvára svoje brány domácim i návštevníkom. Obec podľa jej starostu Františka Budovca na projekt preinvestovala s finančnou podporou eurofondov takmer 380-tisíc eur. Asfaltovú cestu otvorila Slovenka roka 2019 a úspešná reprezentantka v biatlone Paulína Fialková spoločnou tréningovou jazdou biatlonistov i cyklistov.

V posledných rokov bola cestná spojnica medzi obcami Hronec a Čierny Balog z dôvodu zlého technického stavu mimo prevádzky a turisti do týchto lokalít už zablúdili len náhodou. „Sme veľmi radi, že sme mali dnes tú česť otvoriť novú cyklocestu s našou rodáčkou, úspešnou biatlonistkou. Cyklocesta vedie z obce Čierny Balog – miestna časť Krám dolinou Čierneho Hrona popri Čiernohronskej železnici do obce Hronec – lokalita Svätý Ján a spája nadväzne i obce Valaská a Podbrezová s mestom Brezno. Dĺžka cyklocesty je 4,06 kilometra,“ uviedol starosta obce Čierny Balog.

Cieľom cyklocesty je zníženie emisií, pretože primárne slúži ako dochádzková trasa do zamestnania, ale so svojím novým asfaltovým povrchom slúži aj ako tréningová trať pre mladých biatlonistov a cyklistov. Nemenej dôležitý je rekreačný cieľ, nakoľko sa nachádza v atraktívnom prostredí a spája atraktivity regiónu. Zároveň vedie mimo prevádzky motorových vozidiel, preto je ideálnou cyklotrasou aj pre rodiny s deťmi.
Okrem nového cyklochodníka však Hrončianska dolina láka návštevníkov aj jedinečnou novinkou na Slovensku – cyklodrezinami, ktorými sa turisti privezú priamo do Čierneho Balogu, kde majú možnosť vystúpiť na Vyhliadkovú vežu na Pustom vrchu nad miestnou časťou Komov. „Rozhľadňa s výškou 11 metrov bola zrealizovaná na prelome roku 2018 a 2019 z iniciatívy obce Čierny Balog. Obec postavila rozhľadňu z vlastných zdrojov príspevkovou organizáciou a preinvestovala viac ako 30-tisíc eur,“ doplnil Budovec a dodal, že samospráva v súčasnosti vybavuje stavebné povolenie pre ďalší úsek cyklotrasy priamo nadväzujúci na vybudovanú cyklotrasu.​
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu