Nitra získala vyše 15,5 milióna eur na kreatívne centrum


Dátum: 27.11.2020

Obrázok k aktualite Nitra získala vyše 15,5 milióna eur na kreatívne centrum

Mesto Nitra získalo viac ako 15,5 milióna eur na projekt kreatívneho centra. Nenávratný finančný príspevok získala radnica z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Na projekte s celkovou hodnotou vyše 16,3 milióna eur sa bude mesto podieľať päťpercentným spolufinancovaním v celkovej výške 800.000 eur.

Kreatívne centrum bude sídliť v štyroch doteraz nevyužívaných budovách v bývalých kasárňach pod Zoborom a v objekte niekdajšieho kina Palace v centre mesta. „Je to veľmi dobrá správa pre Nitru a celý región. Peniaze budú využité na kompletnú rekonštrukciu štyroch nevyužívaných budov v kasárňach. Budú v nich dielne pre tradičné i nové remeslá, pre umelcov a pre ďalších ľudí, ktorí dávajú predmetom pridanú hodnotu. Bude tam priestor pre kapely, bude tam 3D lab, bude to miesto plné modernej techniky, ktorá tu chýbala. Všetko bude prepojené na súčasný dizajn, multimédiá a reklamu a marketing,“ uviedol primátor Marek Hattas.

Súčasťou kreatívneho centra bude aj bývalé kino Palace. Ide o kultúrnu pamiatku, dielo známeho architekta Friedricha Weinwurma, z ktorej budú pri rekonštrukcii odstránené pozostatky prestavby z čias minulého režimu a priblíži sa svojej niekdajšej podobe. „Som rád, že sa táto vzácna pamiatka po dlhých rokoch opäť otvorí. Bude tu multifunkčná sála určená pre scénické i vizuálne umenie a samozrejme aj na koncerty. Teší ma, že mestské zastupiteľstvo rozhodlo o odkúpení vedľajšieho pozemku, vďaka čomu tu vznikne veľmi zaujímavé miesto na rôzne happeningy, výstavy a ďalšie kultúrne akcie,“ povedal Hattas.
  
  Mesto Nitra začalo projekt kreatívneho centra pripravovať ešte v roku 2015. Po získaní nenávratného finančného príspevku ho radnica začne postupne realizovať. Podľa projektovej manažérky Ireny Lehotskej bude budovanie centra prebiehať vo viacerých fázach. Prvá bude virtuálna fáza, počas ktorej sa budú budovy ešte len rekonštruovať, no centrum už napriek tomu bude poskytovať služby zamerané na podporu kreatívneho a kultúrneho priemyslu a podnikania pre firmy, ale aj rôzne podujatia pre verejnosť. „V priebehu rokov 2021 až 2022 má prebehnúť samotná rekonštrukcia objektu kina Palace aj štyroch budov v bývalých kasárňach. V januári v roku 2023 už musia byť priestory kreatívneho centra skolaudované a začnú plniť svoje účely," dodala.

      
Podľa hlavného architekta mesta Viktora Šabíka môže projekt významne a pozitívne zasiahnuť do súčasnej podoby Nitry. Ako zdôraznil, kreatívny priemysel je integrovanou súčasťou hospodárstva a dokáže generovať množstvo príležitostí na podnikanie i tvorbu pracovných miest. „Vďaka kreatívnemu centru vzniknú v Nitre mnohé zaujímavé mestské zákutia. Priamo v centre to bude kino Palace, kde vznikne multifunkčný priestor pre umenie a vďaka vedľajšiemu pozemku aj unikátne miesto, kde budú trávniky, voda, miesto na slnenie, ale aj na koncerty a rôzne podujatia a to priamo v srdci mesta,“ povedal Šabík.

     
Mimoriadne veľký potenciál majú podľa hlavného architekta aj priestory v bývalých kasárňach pod Zoborom. „Po ich rekonštrukcii má tento, dnes pre verejnosť neprístupný areál, šancu stať sa druhým veľkým mestským parkom, ktorý ponúkne aj široké kultúrne využitie. Bude tam živá kultúra, kde ľudia budú pracovať, vytvárať hodnoty a stretávať sa. Dôjde tak k postupnému zveľaďovaniu a otváraniu tohto veľmi zaujímavého priestoru,“ dodal Šabík.
​ 

 

Zdroj: TASR


Skočiť na hlavné menu