Nevyhovujúca betónová cesta v Turci je minulosťou, obchvaty miest pribudnú aj v ďalších regiónoch


Dátum: 02.04.2019

Obrázok k aktualite Nevyhovujúca betónová cesta v Turci je minulosťou, obchvaty miest pribudnú aj v ďalších regiónoch
Nevyhovujúca betónová cesta v Turci je už minulosťou. Stavbári finišujú s asfaltovaním posledných metrov pätnásťkilometrového úseku cesty medzi Príbovcami a Turčianskymi Teplicami. Stav prác bol dnes skontrolovať minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek v rámci svojich kontrolných dní na stavbách.
 
„Pred dvoma rokmi sme začali s rekonštrukciou tejto cesty. Jej nevyhovujúci stav nás trápil veľmi dlho. Podarilo sa nám zabezpečiť financovanie z eurofondov a dotiahnuť aj zdĺhavý proces prípravy projektu. Ide o  dôležitú časť severojužnej trasy Slovenska, tak pre turčiansky región ako aj pre tranzitnú dopravu. Teší ma najmä to, že stavba ide podľa harmonogramu a nemešká,“ povedal minister A. Érsek.
Nová kvalitná cesta I/65 bude kompletne hotová v máji. Celková obnova úseku v sebe zahŕňala aj rekonštrukciu piatich mostov, šiestich križovatiek a vybudovanie chodníkov pre chodcov.
„Som veľmi rád, že na tomto mieste môžem oznámiť, že v najbližších rokoch pribudnú ďalšie desiatky kilometrov moderných ciest I.triedy. Získali sme dodatočné zdroje z eurofondov, ktoré investujeme do regionálnych ciest. Okrem opravy ďalšej betónky, konkrétne pri Mníchovej Lehote, pripravujeme najmä obchvaty miest, ako je napríklad Brezno, Holíč, Prievidza, Sabinov, Plavnica, Strážske,“ dodal minister A. Érsek.
Vláda SR na svojom rokovaní minulý týždeň schválila materiál z dielne Ministerstva dopravy a výstavby  SR a Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, ktorý hovorí o presune časti výkonnostnej rezervy európskych fondov. Do Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) sa presunie 250,12 miliónov eur. Tieto zmeny musí ešte schváliť Európska komisia (EK).
Európske peniaze budú prostredníctvom tzv. realokácií presunuté do OPII a jeho prioritnej osi 6, ktorá je zameraná na budovanie cestnej infraštruktúru v regiónoch. Podpora bude smerovať do regiónov Horná Nitra, Banskobystrický a Prešovský kraj.
Indikatívny zoznam pripravovaných projektov je možné nájsť na stránke Úradu vlády SR:
https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/23662/1 , príloha 2
 
Skočiť na hlavné menu