Nemocnica v cezhraničnom projekte buduje systém telerádiológie


Dátum: 08.02.2018

Obrázok k aktualite Nemocnica v cezhraničnom projekte buduje systém telerádiológie
Nemocnica s poliklinikou v Kráľovskom Chlmci v cezhraničnom projekte v spolupráci s nemocnicou v maďarskom Miskolci zavádza systém e-rádiológie. Umožní to prenos rádiologických obrazov pacientov, ako sú röntgenové snímky či obrazové záznamy počítačovej tomografie cez internet, čo výrazne urýchli i skvalitní diagnostiku. V rámci projektu financovanom cez eurofondy je pre slovenskú nemocnicu v okrese Trebišov vyčlenených zhruba 142.000 eur.

 Podľa riaditeľky nemocnice Kláry Hencelovej nový telerádiologický a telekonzultačný systém pomôže riešiť problém nedostatku rádiológov a pacienti tak nebudú musieť dlhšie čakať alebo cestovať do nemocníc v Trebišove, Michaloviec či Košíc. Nemocnica v Miskolci má 35 rádiológov, zatiaľ čo kráľovskochmlecká len jedného a dvoch ďalších na polovičný úväzok. Zmluvy robí nemocnica aj s externými rádiológmi z iných oblastí Slovenska.

 "Keď sa robia CT vyšetrenia, tak aby sme pacientom zabezpečili skoršiu diagnostiku a my ušetrili následne financie na hospitalizáciách, tak sa chceme nastaviť na systém vyhodnotenia snímky do 24 hodín,"
uviedla pre TASR Hencelová. Budovaný systém s napojením viacerých rádiológov na diaľku umožní podľa jej slov skorú diagnostiku vo dne i v noci, ako aj odborné lekárske konzultácie.

Nemocnica v Kráľovskom Chlmci zakúpila z vlastných zdrojov počítačový tomograf za 550.000 eur s DPH. Nové CT-pracovisko, ktoré sa pripravuje, by mohlo začať pracovať od júna či júla tohto roka zároveň so spustením nového e-rádiologického systému.

 Nový projekt je spolufinancovaný zo strany nemocnice vo výške päť percent a zo štátneho rozpočtu v objeme desať percent. Náklady zahŕňajú najmä programové vybavenie – hardvér a softvér na daný systém.

Zdroj. TASR

Skočiť na hlavné menu