NDS využije nad rámec refundované zdroje EÚ za viac ako 10 miliónov eur


Dátum: 10.07.2023

Obrázok k aktualite NDS využije nad rámec refundované zdroje EÚ za viac ako 10 miliónov eur
Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) použije na výstavbu infraštruktúry nad rámec financií na výdavky v tomto roku 10,4 milióna eur. Ide o dodatočne refundované peniaze zo zdrojov Európskej únie, ktoré boli pôvodne uhradené z prostriedkov štátneho rozpočtu, no diaľničiarom doteraz neboli refundované. NDS tieto peniaze nevráti Ministerstvu dopravy SR. Vyplýva to z dodatku k ich zmluve o poskytnutí dotácií z rozpočtovej kapitoly rezortu dopravy v tomto roku. Ministerstvo dopravy SR má podľa zmluvy poskytnúť NDS dotácie v nezmenenom celkovom objeme 309,5 milióna eur.

NDS z refundovaných zdrojov vo výške 10,4 milióna eur vynaloží 6,6 milióna eur na stavebné práce na prvej etape severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4, a to za november 2022 a január až marec tohto roka. Výstavba úseku sa blíži ku koncu, sprevádzkovať ho chcú predbežne 21. septembra. Ďalších zhruba 2,2 milióna eur z uvedenej refundácie použijú diaľničiari na dostavbu úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala s tunelom Višňové, ide o práce v tohtoročnom februári. Zvyšná suma 1,6 milióna eur je určená na dofinancovanie úseku D3 Čadca,Bukov - Svrčinovec, ktorý je už v prevádzke od roku 2020.

Z celkovej dotácie pre NDS za takmer 310 miliónov eur pripadá najväčšia časť na kapitálové transfery na prípravu a výstavbu diaľnic, vrátane výdavkov mimo spolufinancovania k projektom financovaným zo zdrojov Európskej únie, v objeme 291 miliónov eur. Bežné transfery na prípravu a realizáciu opráv a údržby diaľnic a rýchlostných ciest majú dosiahnuť 15,8 milióna eur a kapitálové výdavky na výkupy pozemkov v súvislosti s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v rámci projektu verejno-súkromného partnerstva 2,9 milióna eur.


Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu