Národná kultúrna pamiatka Zlatý býk bude slúžiť na kultúrne účely


Dátum: 06.07.2020

Obrázok k aktualite Národná kultúrna pamiatka Zlatý býk bude slúžiť na kultúrne účely
Priečelie národnej kultúrnej pamiatky, budovy Zlatý býk v Michalovciach čaká rozsiahla rekonštrukcia. V jej priestoroch vznikne mestská galéria a turistické informačné centrum. Mesto uspelo s projektom s názvom Umením búrame hranice v programe cezhraničnej spolupráce 2014 – 2020 Hungary-Slovakia-Romania-Ukraine.

Ako informuje radnica na svojej webstránke, v uplynulých dňoch sa v budove realizovali búracie práce. Ukončenie stavebných prác predpokladá v novembri tohto roka.

"V súčasnosti prebieha verifikácia verejného obstarávania na vybavenie a zariadenie priestorov budúcej galérie a turistického informačného centra, po vysúťažení bude v novozrekonštruovaných priestoroch inštalovaný kamerový systém, galerijný systém, nábytok, ozvučenie, prezentačný systém a potrebné vybavenie," uvádza mesto.

Galériu a turistické informačné centrum by chceli otvoriť začiatkom roku 2021. Počas celého roka 2021 a v rámci projektu plánujú v nových priestoroch realizovať cezhraničné podujatia v oblasti umenia.

 "Veríme, že sa nám realizáciou projektu podarí zachrániť jednu z najkrajších budov v meste, dať jej zmysluplnú funkciu, vtiahnuť ľudí do kultúrneho diania inovatívnymi tvorivými a informačnými formami,“ informuje samospráva.

Gabriel Strömpl, jeden z najbohatších obyvateľov Michaloviec, nechal v rokoch 1905 až 1906 na mieste svojho zničeného domu postaviť nový poschodový hotel. Od tej doby sa hotel s názvom Zlatý býk (Golden Bull) stal najväčším a najreprezentatívnejším zariadením tohto druhu v celom meste. Samotná rodina Strömplovcov vlastnila aj niekoľko miestnych mäsiarstiev a práve vďaka tomu je fasáda hotela zdobená pozlátenou hlavou býka. Budova je postavená v eklektickom slohu s prvkami secesie.

Celkové náklady projektu sú takmer 1,3 milióna eur, z toho výška grantu je takmer milión eur. Vedúcim partnerom projektu je mesto Michalovce. Partnermi sú ukrajinský Užhorod, nezisková organizácia Novum z Ukrajiny a maďarské mesto Sátoraljaújhely.​

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu