Na zmiernenie dopadov koronavírusu by mali ísť nezazmluvnené a voľné zdroje EÚ v objeme 4 miliardy eur


Dátum: 24.03.2020

Obrázok k aktualite Na zmiernenie dopadov koronavírusu by mali ísť nezazmluvnené a voľné zdroje EÚ v objeme 4 miliardy eur
Na zmiernenie dopadov koronavírusu by mali ísť nezazmluvnené alebo voľné finančné prostriedky zo zdrojov Európskej únie v objeme 4 miliardy eur. Ako v pondelok informovala podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí), je potrebné okamžite urobiť audit výziev, ktoré v súčasnosti bežia, aby sa tieto peniaze mohli použiť tam, kde sú najviac potrebné.
"V súčasnosti sú tri najväčšie oblasti, kde bude potrebné presúvať eurofondy. Jednou oblasťou sú malé a stredné podniky, druhou oblasťou sú zdravotnícke zariadenia a treťou oblasťou je Operačný program Ľudské zdroje. To znamená na pomoc ľuďom, ktorí buď sú v karanténe, nemôžu robiť, alebo sú najviac postihnutí následkami koronavírusu," povedala Remišová po prevzatí úradu vicepremiérky. Po príslušných zmenách kompetenčného zákona bude vykonávať aj funkciu ministerky pre investície a regionálny rozvoj.
Slovensko od Európskej komisie žiada čo najflexibilnejšie pravidlá pre eurofondy, aby podľa vicepremiérky mohlo prostriedky presúvať medzi jednotlivými prioritnými osami operačných programov a okamžite ich použiť tam, kde je to najviac potrebné na zníženie následkov krízy v súvislosti s koronavírusom. "Komunikujeme s Európskou komisiou, budeme sa snažiť, aby pravidlá na použitie eurofondov boli čo najflexibilnejšie a 4 miliardy eur, ktoré sú zatiaľ nezazmluvnené, sa budeme snažiť okamžite presmerovať tam, kde sú momentálne najpotrebnejšie," poznamenala Remišová. Uvedomuje si, že momentálne je mimoriadne vážna situácia a je potrebné, aby všetky štátne orgány pracovali sedem dní v týždni, 24 hodín denne na riešení následkov krízy spojených s koronavírusom.
Pomoc z eurofondov je podľa vicepremiérky potrebné v prvom rade presunúť na vybavenie zdravotníckych zariadení, na krátkodobé zamestnanie učiteľov a vzdelávacie programy. "Takisto treba presmerovať finančné prostriedky na zvládanie mimoriadnych udalostí, ktoré pôjdu z rôznych operačných programov, a na podporu malých a stredných podnikov a živnostníkov," priblížila Remišová. Peniaze by podľa nej mohli ísť aj na náhradu časti miezd ľudí postihnutých krízou. Bývalú vládu kritizovala za veľmi pomalé čerpanie eurofondov, v dôsledku čoho podľa nej prepadol veľký objem eurofondov, len za rok 2018 viac ako sto miliónov eur. "Keby neprepadli, teraz by sme ich mohli použiť oveľa efektívnejšie. Nie som rada, že sa eurofondy nečerpali načas a zmysluplne, pretože kvôli tomu sme o tie peniaze prišli. Tým, že čerpanie je na malej úrovni (30 % z celého objemu peňazí), môžeme tieto prostriedky presmerovať tam, kde sú potrebné. Samozrejme, v súčinnosti s Európskou komisiou," uviedla Remišová. Očakáva, že suma 4 miliardy eur bude rozložená do konca tohto roka, pričom treba určiť priority každého rezortu, vypísať jednoduché výzvy bez byrokracie, aby peniaze mohli použiť veľmi rýchlo.
Bývalý vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) ocenil, že Remišová pokračuje v jeho práci a snaží sa čo najviac nevyčerpaných eurofondov presunúť na boj s koronavírusom. "Pred mojim odchodom sme vyrokovali s Európskou komisiou 527 miliónov eur, ktoré sa dajú využiť hneď, stačí len vypísať výzvy. Návrhy na tieto výzvy má od nástupu do funkcie na svojom úrade, mali ich pripraviť jednotlivé riadiace orgány," uviedol Raši. Ešte minulý týždeň podľa neho s Európskou komisiou vyrokovali, že môžeme na boj s koronavírusom presunúť 8 percent alokácie, teda takmer 1,5 miliardy eur. Tieto peniaze sa budú dať využiť na preplatenie testov, zdravotníckych pracovníkov, ale aj na pomoc prevádzkam, ktoré musia mať zatvorené, na platy zamestnancov, ktorí sa podieľajú na boji s koronavírusom, na ochranné prostriedky, či pre firmy, ktoré museli prerušiť výrobu, pre políciu. "Takto môžeme refundovať výdavky od 1. 2. 2020," priblížil Raši.
Zastaviť rozbehnuté výzvy a snažiť sa presunúť 4 miliardy eur je podľa Rašiho absolútne nereálne. Tvrdí, že to môže veľmi vážne ohroziť rozbehnuté projekty, ako napríklad regionálny rozvoj, ochranu životného prostredia či projekty v oblasti zvyšovania zamestnanosti. "Mnohé sú na seba naviazané a reálne by hrozilo, že tieto peniaze nám Európska komisia neumožní vyčerpať na boj s koronavírusom. Na pripravované projekty ich nestihneme vyčerpať a budeme ich musieť vracať do Bruselu. Slovensko tieto peniaze potrebuje a nemôže ich nechať prepadnúť," upozornil Raši. Skôr odporúča Remišovej, aby začala rokovať s Bruselom o špeciálnom balíku peňazí na minimalizáciu škôd spojených s koronavírusom a využila tieto peniaze. "Sama Európska komisia ich plánuje vyčleniť pre krajiny postihnuté pandémiou. Ich využitím by Remišová neohrozila eurofondy a pomoc regiónom, o ktorej tak oduševnene hovorila v predvolebnej kampani," dodal Raši.​
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu