Na Zamagurí sa začne s miliónovou rekonštrukciou Pieninskej cesty


Dátum: 20.07.2021

Obrázok k aktualite Na Zamagurí sa začne s miliónovou rekonštrukciou Pieninskej cesty
Na Zamagurí sa začne od budúceho týždňa s rekonštrukciou Pieninskej cesty v Prielome Dunajca, pôjde na ňu viac ako 1 milión eur bez DPH. Úsek, ktorý vedie paralelne s hraničnou riekou Dunajec v Pieninskom národnom parku, je v súčasnosti opotrebovaný a nebezpečný. Súčasťou projektu budú stavebné úpravy samotnej cesty v celkovej dĺžke 7 980 metrov, rovnako aj sanácia 27 oporných múrov a dvoch mostov. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Martina Petránová, ide o mimoriadne frekventovaný úsek, obľúbený u peších turistov a najmä cyklistov.

Projekt s názvom „Zvýšenie atraktivity poľsko-slovenského pohraničia v Pieninách prostredníctvom modernizácie existujúcej turistickej infraštruktúry“ je financovaný z fondov Európskej únie v rámci programu Interreg Poľsko – Slovensko. Zamerať sa chce predovšetkým na zlepšenie využitia a zvýšenie bezpečnosti na turisticky atraktívnej vodnej a lesnej ceste v cezhraničnom území Pienin. V rámci zámeru by sa mal doplniť aj mobiliár, pribudne tak deväť prístreškov a rovnaký počet informačných tabúľ, ako aj 22 zrubových lavičiek.

Štátne lesy TANAPu odovzdali stavenisko zhotoviteľovi prác, ktorým je víťaz verejného obstarávania, oravská firma Dopstav, v piatok 16. júla. Práce by mali trvať približne rok a pol. „Aby sme návštevníkom Pienin ukrojili z tradičného zážitku čo najmenej, stavebníci nám prisľúbili, že začnú opravovať v prvom rade úseky s najväčšou priechodnou šírkou, aby sme nemuseli v špičke sezóny pristúpiť k výluke. Časti, ktoré tok turistov obmedzia o čosi viac, prídu na rad až po letných prázdninách,“ informovali štátne lesy.

Pieninský národný park je jednou z najnavštevovanejších lokalít na slovensko-poľskom cezhraničnom území, ročne ho navštívi približne 700-tisíc návštevníkov. Pieninská cesta je jedným z dvoch chodníkov, na ktorý je povolený vjazd aj pre cyklistov. Pôvodne lesná cesta okolo Dunajca slúži ako turistický chodník pre široké spektrum návštevníkov. O vyťaženosti chodníka svedčia podľa Petránovej aj čísla, ktoré každý rok prinesie pravidelné spočítanie turistov. „Napríklad vlani Prielomom Dunajca len v smere z Červeného Kláštora do Lesnice prešlo za jediný deň 446 peších turistov s 15 psami a 1 848 cyklistov,“ doplnila Petránová.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu