Na východnom a strednom Slovensku jazdí 52 nových a modernizovaných vozňov


Dátum: 03.11.2023

Obrázok k aktualite Na východnom a strednom Slovensku jazdí 52 nových a modernizovaných vozňov
Flotilu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) "obohatili" dodávky nových a modernizovaných osobných vozňov. Pre verejnosť sú už vozne prístupné v regionálnych vlakoch, ktoré jazdia prioritne na tratiach v Košickom, Prešovskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Klimatizované osobné vozne sú určené pre regionálnu dopravu na rýchlosti do 160 km/h, informovala v piatok ZSSK.

Vozne sú okrem spomínaných vlastností vybavené kamerovým systémom, wi-fi pripojením na internet, držiakmi bicyklov, vákuovými toaletami či pripojením 230V s USB portom. Počet nových vozňov je 17, modernizovaných 35. "Nová flotila prináša pre cestujúcich pohodlie a služby hodné 21. storočia vo viacerých regiónoch naprieč Slovenskom," uviedol generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň.

Posledné modernizované a nové vozne pre regionálnu dopravu boli financované prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020 za približne 65 miliónov eur.


"Týchto 52 vozňov tak nahradilo tie najstaršie neklimatizované osobné vozne, ktoré boli na hranici životnosti a nespĺňali štandardy cestovania v 21. storočí. Ich obstaraním sa znížil priemerný vek vozidlového parku prioritne v regióne Košíc a Prešova a zvýšila sa kvalita poskytovaných služieb," dodala ZSSK.

Zdroj: TASR
Skočiť na hlavné menu