Na vybudovanie kreatívneho centra získal kraj takmer 18 miliónov eur


Dátum: 09.11.2020

Obrázok k aktualite Na vybudovanie kreatívneho centra získal kraj takmer 18 miliónov eur
Takmer 18 miliónov eur získal Košický samosprávny kraj (KSK) na vybudovanie kreatívneho centra. Ako TASR informovala hovorkyňa kraja Anna Terezková, zmluvu s Ministerstvom kultúry SR na čerpanie financií z Integrovaného operačného programu (IROP) uzavrú v novembri a centrum by malo byť hotové do roku 2023.

"Ministerstvo kultúry SR pripravovalo výzvu na kreatívne centrá už od roku 2017, ale vyhlásiť sa ju podarilo až v decembri 2019. Žiadateľom tento proces výrazne skrátil lehotu na realizáciu kreatívnych centier. Hoci hrá čas proti nám, KSK vstupuje do projektu ambiciózne. Pracovali sme na ňom viac ako štyri roky a ako vidíme, potrebné je obzvlášť v čase pandémie, ktorej dôsledky výrazne zasiahli oblasť umenia a kultúry," povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Na Kreatívne centrum Košického kraja by sa mal premeniť areál bývalej tabakovej továrne na Strojárenskej ulici v Košiciach. V súčasnosti tam sídli nezávislé kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik.

Pripravovaný projekt zahŕňa podľa Terezkovej investície do už existujúcich budov, inovatívnych technológií a tiež ráta s výdavkami napríklad na školenia a individuálne poradenstvo. Rozvíjať budú tvorivý potenciál študentov a absolventov umeleckých a kreatívnych odvetví, kreatívnych pracovníkov, umelcov, osôb v slobodnom povolaní, ako aj podnikateľov a ostatných subjektov v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

V kreatívnom centre vzniknú otvorené pracovné dielne a otvorené inovačné ateliéry s prioritným zameraním na media art a dizajn, ale aj scénické či vizuálne umenie, remeslá a kultúrne dedičstvo. Súčasťou budú aj programy na podporu podnikania a rovnako aj aktivity na zvýšenie dopytu po kreatívnej tvorbe.

"Prepojením rôznych skupín odborníkov môžu vzniknúť nové podnikateľské nápady, ale aj vylepšenia, nové produkty a služby aj pre verejný sektor a obyvateľov Košického kraja," dodal Trnka.​

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu