Na úradnú poštu upozorní používateľov e-schránok e-mail či SMS


Dátum: 11.07.2017

Obrázok k aktualite Na úradnú poštu upozorní používateľov e-schránok e-mail či SMS
Úradné zásielky už nechodia podnikateľom do klasických poštových schránok, ale elektronicky. Výhodou štátnej e-schránky je, že ju na rozdiel od tej klasickej netreba kontrolovať denne. Poukázala na to Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES). O každej novej pošte príde používateľovi upozornenie na e-mail alebo SMS.
      
Od 1. júla tohto roka slovenským firmám nechodia od úradov obálky. Štátne inštitúcie, ale aj samosprávy, súdy, notári či exekútori majú od tohto termínu povinnosť komunikovať s podnikateľmi elektronicky. NASES aktivovala na doručovanie všetky schránky právnických osôb zapísaných v obchodnom registri a so sídlom na Slovensku.
      
Neznamená to podľa nej, že predstavitelia firiem sa musia do schránky prihlásiť každý deň. „Používatelia si môžu nastaviť oznámenia na nimi vybranú e-mailovú adresu či mobilné číslo. Ak im bude doručená nejaká zásielka, dostanú mail či SMS,“ vysvetlil generálny riaditeľ NASES Norbert Molnár.
      
E-schránku tak netreba kontrolovať denne ako klasické poštové schránky, používateľovi stačí na nastavenie oznámení jeden prístup. Následne do e-schránky vstúpi až vtedy, keď mu od úradov príde zásielka.
      
Do firemných elektronických schránok majú umožnený prístup všetci ich štatutári. Tí v schránke nemusia pracovať sami. Jej správou môžu poveriť elektronicky alebo listinne niekoho, komu dôverujú.
      
„Dostať sa do schránky a prečítať si tak dôležité správy od úradov môžu iba tí štatutári alebo nimi poverené osoby, ktoré majú občiansky preukaz s čipom a bezpečnostným osobným kódom,“ upozornil Molnár. Tieto prvky zabezpečujú, že k citlivým údajom sa nedostane nikto nepovolaný.
      
Ak podnikatelia svoj čipový občiansky s bezpečnostným kódom ešte nemajú, môžu si ich vybaviť na ktoromkoľvek zo 76 oddelení dokladov na celom Slovensku.
 
Zdroj : TASR
 
 
Skočiť na hlavné menu