Na rozvoj verejnej dopravy v regiónoch dáme 350 miliónov z eurofondov


Dátum: 18.04.2024

Obrázok k aktualite Na rozvoj verejnej dopravy v regiónoch dáme 350 miliónov z eurofondov
Ministerstvo dopravy SR vyhlásilo výzvu z Programu Slovensko 2021-2027 zameranú na modernizáciu verejnej osobnej dopravy a udržateľnej mestskej mobility v slovenských regiónoch. Mestá, obce, župy, ale aj dopravné podniky a dopravné spoločnosti môžu získať peniaze napríklad na nové ekologické autobusy, električky, výstavbu záchytných parkovísk, zastávok, ale aj na modernizáciu električkových tratí. Výzva bude otvorená až do vyčerpania rozdeľovanej sumy 350 mil. eur, najneskôr však do decembra 2029.


„Som veľmi rád, že sa nám podarilo pripraviť všetko preto, aby eurofondy začali reálne prúdiť do našich regiónov a zlepšili cestovanie ľudí do práce, do školy, či za službami. Naše ministerstvo je pripravené všemožne pomôcť žiadateľom, aby bola realizácia ich projektov a čerpanie peňazí plynulé. Zdôrazňujem však, že samotný výber projektov, ktoré získajú peniaze, je na samospráve,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richardom Rašim.

„Peniaze z výzvy nie sú určené iba na trate, ale aj na budovanie prvkov preferujúcich verejnú dopravu pred inými, napríklad na inteligentné semafory. Investované môžu byť aj do ďalších aktivít, ako je obnova a modernizácia električiek, trolejbusov či autobusov na alternatívny pohon. Do výzvy sa možno prihlásiť až do vyčerpania celej sumy, najdlhšie však do decembra 2029,“ priblížil minister investícií Richard Raši.
Na rozvoj verejnej dopravy v regiónoch mimo Bratislavského kraja je v Programe Slovensko celkovo vyčlenených 490,5 milióna eur. Na projekty v Bratislavskom kraji je určených 300 mil. eur a výzva na predkladanie projektov pre žiadateľov z tohto kraja bude zverejnená v priebehu najbližších týždňov.

Všetky informácie k zverejnenej výzve je možné nájsť na tomto linku: https://eurofondy.gov.sk/vyzvy/vyzvy-program-slovensko/

Skočiť na hlavné menu