Na rieke Slaná vybudujú protipovodňovú ochranu pred storočnou vodou


Dátum: 26.08.2022

Obrázok k aktualite Na rieke Slaná vybudujú protipovodňovú ochranu pred storočnou vodou
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) plánuje na rieke Slaná v úseku od obce Čoltovo po mesto Tornaľa vybudovať protipovodňovú ochranu, ktorá má územie ochrániť pred takzvanou storočnou vodou. Stavebné práce v rámci projektu za takmer 2,2 milióna eur majú začať v októbri. Pre TASR to uviedol hovorca SVP Marián Bocák.

"Protipovodňové opatrenia zahŕňajú prevýšenie pravostrannej ochrannej hrádze toku Slaná na dĺžke 6196 metrov, prevýšenie ľavostrannej ochrannej hrádze toku Slaná na dĺžke 4886 metrov a prevýšenie ochranných hrádzí úseku toku Turiec. Ďalej budú prevýšené ochranné hrádze prítokov Gemer, bezmenný pravostranný prítok, Činča, Lapša a Krupičný potok," priblížil Bocák. Ako dodal, s prevýšením koruny ochranných hrádzí súvisí aj rekonštrukcia hrádzových priepustov, schodov a úprava prejazdov cez hrádze Slanej.

Práce na ochranných hrádzach budú prebiehať v katastrálnom území obcí Čoltovo a Gemerská Panica v okrese Rožňava a v katastrálnom území mesta Tornaľa a obce Gemer v okrese Revúca. Potreba realizácie projektu podľa SVP vznikla na základe mimoriadnych povodňových situácií v predchádzajúcich rokoch, keď dochádzalo k škodám na pozemkoch a majetkoch obyvateľov.

"Medzi najvýznamnejšie povodne v minulosti radíme povodeň z roku 1974, povodeň z decembra 2009 a z obdobia máj - jún 2010, kedy bolo zaplavených niekoľko desiatok areálov dvorov, záhrad a pivníc rodinných domov. Boli tiež zaplavené miestne komunikácie. Ochrana riešeného územia doteraz vybudovanými ochrannými hrádzami a úpravami sa ukázala ako nedostatočná a je potrebné rekonštruovať tieto objekty tak, aby bezpečne previedli prietok na úrovni storočnej vody," vysvetlil Bocák.

Hlavným cieľom projektu je podľa SVP zabezpečiť ochranu zdravia, života a majetku obyvateľov, práce budú mať podľa vodohospodárov len minimálny vplyv na samotný tok. Rozpočet projektu predstavuje takmer 2,2 milióna eur a financovaný bude z prostriedkov Európskej únie. Práce by mali odštartovať v októbri, ich ukončenie je naplánované na december 2023.

Zdroj: TASR
Skočiť na hlavné menu